Przejdź do treści

Meteoryt wpadł jej do łóżka. O krok od tragedii.

Zaskakująca była pewna noc dla mieszkanki małej miejscowości Golden w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska – Ruth Hamilton. Spadający meteoryt przebił dach jej domu, przebił strop i wylądował obok głowy śpiącej kobiety. O krok od tragedii? A może łut szczęścia? Ludzie latają w kosmos a tu kosmos przyleciał do niej.

Meteoryt

Reklama

Ruth Hamilton, spała feralnej nocy gdy obudził ją głośny dźwięk uderzenia w sufit i szczekanie psa. Szybko wyskoczyła z łóżka i zapaliła przerażona światło aby dowiedzieć co się stało. Jak wspomniała, w pierwszej kolejności zwróciła uwagę na dziurę w suficie. Zobaczyła jednak czarne odłamki na pościeli i największy z meteorytów który wsunął się miedzy dwie poduszki.

Ruth przerażona nie wiedząc co ma zrobić zadzwoniła po Policję. Po weryfikacji padło podejrzenie że przyczyną tego zamieszania był meteor widziany tej nocy na niebie przez wiele osób.

Reklama

Historia z tych nie do wiary. A jednak okazała się faktem. Eksperci z Uniwersytetu Zachodniego Ontario potwierdzają, że najprawdopodobniej tak właśnie było.

Zagrożenie z nieba

Ponad 70 procent powierzchni Ziemi to oceany i morza. Codziennie wg. szacunków w atmosferę ziemską wchodzi nawet 100 ton pyłu z kosmosu. Zdecydowana większość spala się w atmosferze. To co jednak dotrze do powierzchni Ziemi w zdecydowanej większości spada właśnie w ocean. Zatem szansa że meteoryt spadnie gdzieś w pobliżu nas jest niewiarygodnie mała. Ale jednak jest, O czym przekonała się Ruth.

meteoryt, meteoryt,meteoryt 2021,meteoryt a meteor,meteoryt co to,ruth hamilton meteor

Meteor, Meteoryt, Metoroid – Co je różni?

Podczas researchu wiele razy natykałem się na mylenie pojęć. Zatem warto sobie je przypomnieć i wyjaśnić.

Reklama

Meteoroidy to okruchy skalne poruszające się po orbitach wokół Słońca. Ich rozmiary mieszczą się w zakresie od 0,1mm do 10m. Po wpadnięciu w atmosferę Ziemi meteoroidy wywołują zjawisko moeteoru.

Meteory (bolidami nazywamy duże i jasne meteory) to zjawiska świetlne będące efektem przelotu meteoroidu przez atmosferę ziemską.

Meteoryt to natomiast meteoroid któremu udało się przetrwać fazę meteoru (bolidu) i dotarł do powierzchni Ziemi. Na przykład meteor z Czelabińska lub właśnie opisywany meteor który tak przeraził bohaterkę naszego artykułu.

Reklama

Pozostałe wiadomości

Reklama