Przejdź do treści

Mezoskalowy układ burzowy okiem Jarosława Turały. 29.08

Mezoskalowy układ burzowy okiem Jarosława Turały. 29.08

Reklama

Na początek, zapytam Was, jak tam po przejściu burz, które były bardzo „naładowane” – mowa oczywiście o aktywności pod względem wyładowań.

MCV

Tymczasem Mezoskalowy układ konwekcyjny wędruje sobie dalej na północ i ogólnie teraz okupuje woj. Warmińsko Mazurskie. Na skanie dopplerowskim (Użranki) PPI wiatru radialnego widać wyraźnie obszar wirowości w centrum układu. Taka sytuacja nosi nazwę Mesoscale Convective Vortex i nie jest niczym innym, ja pojawieniem się wiru mezocyklonicznego w układzie MCS (MCC).

mezoskalowy układ, mezoskalowy układ
Mezoskalowy układ burzowy okiem Jarosława Turały. 29.08

Na szczęście

Reklama

Na szczęście oprócz ulewnego deszczu oraz sporej ilości wyładowań atmosferycznych, które pozbawiły sporą ilość osób prądu nie było (nie jest strasznie). Nie mam doniesień od Was o wystąpieniu jakiś porywów wiatru, lub opadach gradu o większej średnicy. Oczywiście jestem pewien, że w układzie (szczególnie w obrębie rdzenia podczas pojawiania się kolejnej konwekcji (sprzyja temu wspomniany wcześniej wir mezocykloniczny).

Co dalej?

No to teraz troszkę o tym, co może się dziś wydarzyć. Nie wiem, jak to Wam napisać, ale spodziewana sytuacja jest nie tyle dynamiczna, co niepewna. Tutaj margines błędu dobrze by było zacieśnić do minimum, gdyż ewentualne burzowe „eventy” mogą być naprawdę intensywne, ale tutaj nawet srogie doświadczenie nie pomaga.


Z jednej strony mógłbym sieknąć ostrzeżenie już teraz. Po dłuższej rozmowie z samym sobą, doszedłem do wniosku, że jeszcze potrzymam Was w niepewności i nie dla tego, bo mam kaprys, ale dlatego, by jeszcze parę razy przeanalizować to i owo.

Reklama

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama