Przejdź do treści

Mgła adwekcyjna nad Bałtykiem. Kilka słów od Jarosława Turały

Mgła adwekcyjna nad Bałtykiem. Kilka słów od Jarosława Turały

Reklama

Zaczynam poważniej martwić się o społeczeństwo, chociaż co ja mogę.

Mgła nad Bałtykiem

19 sierpnia nad Bałtykiem pojawiło się „tajemnicze” zjawisko. Mianowicie w dosłownie parę chwil nad morzem spadła drastycznie widzialność pozioma. Nie było mnie tam, ale z relacji świadków wiem, że zjawisko pojawiło się bardzo szybko. Spadająca widzialność pozioma dotarła również nad strefę brzegową i spowodowała swego rodzaju zmieszanie wśród turystów tam wypoczywających.

Media

Reklama

Tak jak się pojawiło nad Bałtykiem, zostało ono rozpropagowane w mediach społecznościowych. Niestety to co mnie przeraża, to to, że niektórzy ludzie wrzucają to (jak i inne naturalne) zjawiska do worka z tematem – sterowania pogodą. Pod moim postem z wędrującym wałem szkwałowym pojawia się również masa komentarzy, że to co się tam wydarzyło, naturalne nie jest. Jest to przerażające. Oczywiście w mediach również pojawiły się „srogie” nagłówki, ale przytaczać nie będę.

To co się wydarzyło nad naszym Polskim morzem (nie na całej linii), to tzw. mgła adwekcyjna (mgła z napływu / napływowa).

Pewnie spotkaliście się z takim określeniem w zimie, kiedy nad chłodny grunt napłynęło cieplejsze powietrze z zachodu kontynentu. Widzialność pozioma na szerokim obszarze spada wtedy do 50-200m i nawet ewentualny szybszy przepływ powietrza nie jest w stanie tej mgły „przegonić”. Nad morzem w środku lata mechanizm powstania tego zjawiska jest identyczny. Nad chłodniejsze wody powierzchniowe napłynęło cieplejsze powietrze, co spowodowało zbliżenie się, a następnie wyrównanie temperatury otoczenia z temperaturą punktu rosy. Rozpoczyna się kondensacja i tworzy się mgła, która wędruje w kierunku lądu. Trafiając tam na ogrzany grunt, mgła powoli rozrzedza się i zanika. Również od temperatury przygruntowej wiele zależy – w sensie zasięg takiej mgły.

Na zdjęciu obraz z satelity Sentinel-2, który wychwycił, oprócz wspomnianej mgły adwekcyjnej, chmurkę cirrus, fibratus, vertebratus… Spójrzcie jak zmieniająca się obszarowo temperatura wody jak i powietrza wpływa na lokalność wspomnianego zjawiska

Pogoda na wtorek

Reklama

Dziś nad Polską południową wystąpią po południu zjawiska burzowe. Możliwe obszary występowania, to przede wszystkim Małopolska, Śląsk, Opolskie oraz Podkarpackie. W tych regionach nie wykluczam pojawienia się układu wielokomórkowego z wbudowanymi superkomórkami. Jeśli czas pozwoli, pozwolę sobie na aktualizację statusu, gdyż istnieje szansa również na burze i opady w innych regionach, no i sytuacja co do „wielkoskalowości” burz na południu jest zmienna.

Aktualna prognoza


Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inne wiadomości.

Reklama