Przejdź do treści

Mgła. Co to jest? Jak powstaje?

Mgła. Zmora kierowców szczególnie jesienią. Natchnienie fotografów i sprawczyni często pięknych zdjęć. Wyjaśniamy, czym jest i jak powstaje.

mgła
Zdjęcie: D. Sikes/ Wikimedia Common

Mgła. Co to jest?

Reklama

Jest ona widocznym aerozolem zawierającym maleńkie kropelki wody lub kryształki lodu zawieszone w powietrzu nad powierzchnią Ziemi, lub w jej pobliżu. Wpływają na nią przede wszystkim zbiorniki wodne, topografia i warunki pogodowe.

Jako obserwator, możesz o mgle myśleć jako o nisko położonej chmurze. Mgła najbardziej przypomina chmury warstwowe Stratus.

Reklama

O mgle mówimy gdy widzialność spada poniżej 1000 metrów. O tym, że jest mglisto mówimy gdy widzialność waha się w przedziale 1000-2000 metrów. Jest jeszcze zamglenie. O nim mówimy gdy widzialność wynosi ponad 2000 metrów.

co to jest mgła
Zdjęcie: Bitterroot/flickr

Typy mgły

Wyróżniamy mgłę:

  • Adwekcyjną, powstającą w wyniku napływu odpowiednio ciepłej oraz wilgotnej masy powietrza nad chłodniejszą powierzchnię;
  • Radiacyjną powstającą najczęściej nad ranem wskutek wypromieniowania ciepła;
  • Frontową powstającą w wyniku występowania mas powietrza o różnych właściwościach w okolicy frontów meteorologicznych.
  • Lodową powstającą w bardzo niskiej temperaturze (najczęściej poniżej -45 stopni Celsjusza)
  • Orograficzną powstającą w wyniku uniesienia się wilgotnego powietrza wzdłuż stoku.
  • Z wyparowania powstającą dzięki parowaniu z cieplejszej powierzchni wody np. zbiornika wodnego.

Jak powstaje?

W typach mgły już są wstępne informacje, jak dana mgła się tworzy. Pisząc ogólnie mgła tworzyć się może przy temperaturze dodatniej jak i ujemnej. Powstaje ona, gdy różnica między temperaturą powietrza a punktem rosy jest mniejsza niż 2,5 stopnia Celsjusza. Kiedy para wodna skrapla się, zamienia się w małe kropelki o różnym stężeniu w powietrzu. Kropelki te powstają na tzw. jądrach kondensacyjnych (produkty spalania ~52%, kryształki soli ~38% oraz cząsteczki gleby ~10%).

jak powstaje mgła
Dori/ Wikimedia Commons

Czy mgła jest chmurą?

Reklama

Skład i proces powstawania obu jest bardzo podobny. Główna różnica wynika z miejsca procesu powstawania. Mgła powstaje nad ziemią, stykając się z nią. Chmury powstają wysoko na niebie.
Mgłę najłatwiej porównać do chmur typu Stratus. Co więcej, gdy mgła się zacznie unosić z powodu np. operacji słonecznej, staje się właśnie chmurą stratus.

Zapraszamy też do poczytania na temat chmur Mammatus.

Reklama
Tagi: