Przejdź do treści

Mgła nad Bałtykiem. W niedzielę we Władysławowie nie było widać morza. Czym jest mgła adwekcyjna?

Mgła nad Bałtykiem. W niedzielę we Władysławowie nie było widać morza. Czym jest mgła adwekcyjna?

Mgła nad Bałtykiem

Reklama

W ostatnich dniach nad Morzem Bałtyckim mogliśmy obserwować efektowną mgłę. Mgła ta sunęła nad taflą Morza Bałtyckiego docierając do polskiego Wybrzeża. Gdy się pojawiła – ograniczyła bardzo mocno widoczność na brzegu. Co ciekawsze – trochę dalej nad lądem już była piękna i słoneczna pogoda. Była to mgła adwekcyjna.

Mgła adwekcyjna

Mgła adwekcyjna to rodzaj mgły, która powstaje w wyniku napływu ciepłego i wilgotnego powietrza nad chłodniejszą powierzchnię, np. wodę lub ląd. W takiej sytuacji powietrze stykając się z chłodniejszym podłożem traci ciepło i osiąga punkt rosy, czyli temperaturę, przy której następuje kondensacja pary wodnej. Wtedy tworzą się drobne krople wody, które zawieszają się w powietrzu i tworzą mgłę.
Mgła ta powoli dociera do wybrzeża. Jednak od strony lądu wiejący suchy wiatr może ją tymczasowo rosproszyć.

Kiedy powstaje?

Reklama

Mgła adwekcyjna nad Morzem Bałtyckim nie jest zbyt częstym zjawiskiem, ale można zaobserwować, że stosunkowo często występuje w sierpniu. W sierpniu nad Bałtykiem często napływa ciepłe i wilgotne powietrze z południa lub zachodu, które styka się z chłodną wodą morską. Wtedy tworzy się mgła adwekcyjna, która może być bardzo gęsta i utrzymywać się przez wiele godzin lub nawet dni.

Piękne, ale i niebezpieczne zjawisko

Mgła adwekcyjna nad Morzem Bałtyckim ma duży wpływ na warunki pogodowe i turystyczne nad wybrzeżem. Mgła obniża widoczność, co utrudnia żeglugę i lotnictwo. Mgła również obniża temperaturę powietrza i zmniejsza nasłonecznienie, co wpływa na komfort kąpieli i opalania. Mgła może być również niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ zawiera dużo wilgoci i soli, co może podrażniać oczy i drogi oddechowe.

Mgła adwekcyjna nad Morzem Bałtyckim to ciekawe i piękne zjawisko przyrodnicze, które warto zobaczyć na własne oczy. Jednak jeśli planujecie urlop nad Bałtykiem w sierpniu, warto sprawdzać prognozy pogody i być przygotowanym na zmienne warunki atmosferyczne. Pamiętajcie również o zabraniu ze sobą ciepłych ubrań i okularów przeciwsłonecznych.

Aktualna prognoza


Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Inne wiadomości.

Reklama