Przejdź do treści

Modernizacja radaru w Legionowie. Brak odczytów radaru na północnym wschodzie Polski do 20 czerwca.

Trwa modernizacja radaru w Legionowie. Z tego powodu na północnym wschodzie Polski nie mamy odczytów radaru. Widać to na aplikacjach pogodowych.

Modernizacja radaru w Legionowie

IMGW 16 maja 2022 roku po niemal 20 latach nieprzerwanej pracy wyłączyło radar Meteor 1500C w Legionowie. Jak pisali pracownicy IMGW, był to pierwszy tego typu radar. Na nim pracownicy uczyli się obsługiwać podobne urządzenia i interpretować dane. Następnie te urządzenia wdrożono w całej sieci POLRAD.

Od tamtej pory trwają prace modernizacyjne. Stara antena i kopuła zostały zdemontowane. W miejsce starego radaru zostanie zamontowane nowe urządzenie z funkcją podwójnej polaryzacji umożliwiającą m.in. rozpoznawanie rodzaju opadów czy szacowanie wielkości gradu.

Skutki modernizacji radaru

Gdy radar został wyłączony na czas modernizacji, straciliśmy część danych. Pokrycie radarami się zmniejszyło. Widać to na poniższej mapie:

Modernizacja radaru w Legionowie, Modernizacja radaru w Legionowie

Jak widać na północnym wschodzie mamy brak danych. Dane w okolicach zaznaczenia już są zniekształcone. Zdecydowana większość aplikacji posiadających radar pogodowy korzysta z danych POLRAD. I póki radar w Legionowie jest wyłączony, to będą one błędnie pokazywały stan opadów dla obszaru północnego wschodu. Najczęściej wygląda to tak, że opady pozornie zanikają, wchodząc nad obszar północnego wschodu.

Kiedy zostanie uruchomiony radar po modernizacji?

Planowane uruchomienie radaru przypada na 20 czerwca 2022 roku.

Doceniasz naszą pracę? Możesz nas wesprzeć bez rejestracji.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.