Przejdź do treści

Monsun letni – powodzie w Pakistanie. Jak powstają i czym są monsuny.

Ostatnie 7-10 dni w Pakistanie przyniosły powodzie na dużą skalę, w głównej mierze jest to wywołane monsunem letnim, który pojawia się co roku w okresie czerwiec-sierpień. O bieżącej sytuacji, a także czym jest owy monsun znajdziecie Państwo w poniższym artykule.

Bilans powodzi w ostatnim tygodniu i analiza

Reklama

W ubiegły poniedziałek (01.08) pakistańscy urzędnicy przekazali że w wyniku powodzi błyskawicznych (ostatnie 7 dni) spowodowanych monsunem śmierć poniosło 140 osób, od czerwca br. zginęły zaś 502 osoby, w tym 191 dzieci. Powodzie wywołane monsuem trwają od 14 czerwca, mimo że teraz sytuacja się względnie uspokoiła, to w niedalekiej przyszłości widać tam kolejne fale intensywnych, nawalnych opadów deszczu.

monsun, monsun,powodzie,pakistanie
Karachi, 25 lipca 2022 r. Fot: Sabir Mazhar/Anadolu Agency via Getty Images..

Statystycznie największe ilości opadów są notowane w północno-wschodniej części Pakistanu, i się mogą wahać od 125 do nawet ponad 750-1200mm, a miejscami więcej. W ostatnich kilkudziesięciu dniach takie sumy potrafią spaść w raptem parę dni, to jest właśnie specyfika monsunu letniego.

Reklama

Do akcji ratowniczych zostało zaangażowane między innymi wojsko we współpracy z ratownikami, którzy dostarczają żywność, leki osobom poszkodowanym, a także ewakuują ludność z terenów najbardziej zagrożonych..

W wyniku powodzi uszkodzonych, lub całkowicie zniszczonych zostało niemal 37 tysięcy domów (stan na 2 sierpnia), 52 mosty, a także ponad 2,5 tys. km dróg, autostrad.

monsun
Zniszczony dom przez powódź, przedmieścia Quetty. Fot: Al Jazeera

W samym Beludżystanie (prowincja w południowo-zachodniej części kraju leżąca nad Morzem Arabskim) zginęło 190 osób, a w stolicy tej prowincji Quetcie, ogłoszono stan klęski żywiołowej, a na pozostałym obszarze regionu stan wyjątkowy.

Reklama

Największe miasto Pakistanu – Karachi leżące w prowincji Sindh w południowo-wschodniej części kraju również zostało bardzo mocno poszkodowane, w tym przemysłowym i finansowym centrum Pakistanu zginęło 90 osób. Usługi i firmy przestały działać przez ciężką sytuację powodziową. Około 5,6 tys. domów zostało uszkodzonych bądź zniszczonych w wyniku żywiołu.

Specyfika monsunów w Azji, rodzaje

Monsuny w Azji, a w szczególności na subkontynencie indyjskim nie są niczym nadzwyczajnym i występują co roku, w zależności od pory wyróżniamy dwa typy monsunów: zimowy i letni.

Monsun zimowy

Monsun zimowy trwa przez okres grudzień-luty, zimą ląd wychładza się szybciej niż woda, wskutek czemu dochodzi do znacznej różnicy temperatur między cieplejszym Oceanem Indyjskim a chłodniejszą Azją. Wskutek unoszenia się ciepłego powietrza nad akwenem morskim zmniejsza się nacisk powietrza na teren przez co powstaje niż. W tym samym nad Azją zalega chłodniejsze powietrze zwiększając nacisk przez co powstaje wyż.

Reklama

Wówczas wieje wiatr od wyżu do niżu celem wyrównania ciśnienia znad Azji w kierunku Oceanu. Wskutek oddziaływania silnego układu wysokiego ciśnienia, określanego też mianem wyżu wschodnioazjatyckiego nie ma wilgoci i nie występują opady atmosferyczne. Dochodzi do przejściowej suszy.

Należy też dodać że w takim wyżu ciśnienie może zacznie przekraczać 1040 hPa.

Monsun letni

Monsun letni z kolei trwa przez okres czerwiec-wrzesień, latem ląd nagrzewa się szybciej niż woda, powstaje znaczna różnica temperatury między cieplejszą Azją a chłodniejszym Oceanem Indyjskim. Ciepłe powietrze nad Azją unosi się zmniejszając nacisk powietrza na teren dzięki czemu powstaje niż. Odwrotnie do monsunu zimowego, nad Oceanem zalega cieplejsze powietrze które zwiększa nacisk i doprowadza do powstania wyżu.

Reklama

Wiatr wieje od wyżu do niżu, w celu wyrównania ciśnienia atm. między Oceanem w stronę Azji silniejszy wiatr w troposferze „zabiera” po drodze olbrzymie pokłady wilgoci znad oceanu co skutkuje ulewnymi opadami deszczu.

monsun, monsun,powodzie,pakistanie
Źródło:  https://content.epodreczniki.pl/content/womi/47125/classic-980.png

Autor: Kuba Czuban

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama