Przejdź do treści

Morze Śródziemne z najwyższą anomalią temperatury w maju i czerwcu.

Wskutek długotrwałej fali upałów, która zdominowała dużą część północnej półkuli temperatury mórz i oceanów wzrastają. Na całej północnej półkuli temperatura wody jest wyższa od średniej o 0.6°C. 

Najcieplejsze morze

Reklama

Jednak duży wzrost temperatur mórz zauważalny jest głównie w krajach śródziemnomorskich. W ostatnich dniach osiąga ono rekordowo wysokie temperatury, dochodzące nawet do 30°C! Te wręcz tropikalne temperatury wody są niespotykane w tych regionach.

Największe odchylenia temperatur od normy zauważalne są głównie w Adriatyku oraz w Morzu Tyrreńskim. Tam temperatura wody jest wyższa o nawet 5°C od średniej i stale osiąga wskazania rzędu od 28°C do 30°C.

Reklama

Takie odchylenia od normy zauważalne są już od maja tego roku, kiedy to u wybrzeży Półwyspu Apenińskiego temperatura wody była wyższa o 4°C od średniej temperatury dla tego miesiąca.

Złe wiadomości

Niestety nie jest to dobra wiadomość, tak wysokie temperatury mogą pozytywnie wpływać na rozprzestrzenianie się tropikalnych gatunków organizmów wodnych. Taka sytuacja może źle wpłynąć na organizmy występujące w wodach Morza Śródziemnego i zaburzyć występujący tam ekosystem. 

Temperatura Morza Bałtyckiego

Nieco wyższe temperatury wody zauważalne są również w Morzu Bałtyckim. W zatoce Gdańskiej temperatura wody w ostatnich dniach oscylowała w granicach 18-20°C.

Reklama

Autorzy: Kacper Staszczyk

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama