Przejdź do treści

Możliwość wystąpienia intensywnych opadów deszczu, burz oraz silnych porywów wiatru — analiza Jarosława Turały

Możliwość wystąpienia intensywnych opadów deszczu, burz oraz silnych porywów wiatru. No i dobrnęliśmy do momentu, kiedy to trzeba Was – obserwujących moje skromne, pogodowe progi poinformować o zbliżających się dynamicznych zjawiskach atmosferycznych. Zanim to nastąpi, szybki rzut oka na radary – Obecnie lokalne mocniejsze opady notuje się na zachód od Poznania (Wielkopolska) oraz na Pomorzu Zachodnim w okolicach Tychowa oraz miejscowości Łobez. Pada również na Kujawach oraz Dolnym Śląsku.

Reklama

To obecnie, ale Wasza uwaga musi być skierowana na jutro.

Fanpage Autora

(3) „Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Reklama

Polska już znajduje się pod wpływem frontu atmosferycznego, który ma tendencję do falowania. Na szczęście falowanie nie jest intensywne. Przekłada się ro również na intensyfikację zjawisk atmosferycznych.

Idą jednak zmiany….

SPODZIEWANA SYTUACJA BARYCZNA

Już jutro front zacznie mocniej falować, a to ze względu na pogłębiającą się zatokę niżową w polu geopotencjału (mapa załączona). Znajdziemy się również w obszarze nieco szybszego przepływu w środkowej oraz górnej troposferze (5,5 / 10 km AGL – Nad poziomem gruntu). Do tego dojdzie obszar górnej fali ze zwiększonym gradientem pionowym temperatury. Front będzie aktywny, a niewykluczone, że pojawi się ośrodek niżowy, który (jak to zwykle bywa) zintensyfikować może zjawiska i generować dodatkowe strefy frontowe.

OPIS ZAGROŻENIA

Reklama

Wszelkie czynniki – krótka fala górna, zafalowanie na froncie o cechach chłodnych, pogłębiająca się zatoka niskiego ciśnienia w polu geopotencjału, większy gradient pionowy temperatury oraz szybszy przepływ powietrza wraz z obecnością prądu strumieniowego (Jet stream) sprawią, że będziemy mieli do czynienia z dość znacznym „wysypem” grzybów… Tfuuuu burz. Mało tego – cieplejsza masa powietrza ostanie zastąpiona mniej stabilną, chłodniejszą.

Linie burz

Jeszcze o poranku opady intensywne oraz burz możliwe są na Pomorzu Zachodnim oraz Kujawach. Front dość szybko się uaktywni i do południa zacznie „łupać” od Wielkopolski, Dolny Śląsk, Opolszczyzny po ziemię łódzką i Pomorze. Niestety na czele frontu w uformowanych układach należy się spodziewać porywów do 110 km/h. Oznacza to niestety wystąpienie szkód materialnych. Oczywiście porywy będą uzależnione od aktywacji frontu więc na tę chwilę „zagrożona” jest Polska centralna oraz wschodnia (Tak Maciej Kolasa świętokrzyskie również).

Zagrożenia

W strefie przechodzenia zjawisk należy się przede wszystkim spodziewać intensywnych opadów deszczu oraz bardzo silnych porywów wiatru. Grad spodziewany jest raczej marginalnie do średnicy 2 / 3 cm. Burze i lokalnie wydajne opady spodziewane są niemal wszędzie, nawet po przejściu frontu. Jestem nawet przekonany, że dojdzie do powstania lejków kondensacyjnych.

Reklama

Opracował: Jarosław Turała

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet / TopMeteo / Windy.com /

Inne wiadomości.

Reklama