Przejdź do treści

Możliwość wystąpienia silnych porywów wiatru w nadchodzący weekend. Wstępna analiza Jarosława Turały.

Możliwość wystąpienia silnych porywów wiatru w nadchodzący weekend. Wstępna analiza Jarosława Turały.

Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA IOS

Reklama

Dzień dobry.

Musicie wybaczyć mi pewne niedyspozycje, ale obok wirtuala jest życie prawdziwe i jest ono ważniejsze 🙂.

Reklama

Dochodzą mnie słuchy na temat wichury – No zanim zacznę rozprawkę, zadam pytanie proste i przejrzyste. Co to znaczy „Wichura”. Zdaje sobie sprawę, że pewnie w większości przypadków napiszecie, że to wiatr powyżej 70 – 80 km/h. No dobra, ale są miedzy nami osoby, które po okresie niemal bezwietrznym i pojawieniu się porywów rzędu 40 km/h, również stwierdzą, że „urywa łeb”. Więc jak to będzie z tymi porywami? Łeb urwie?, a może człowieka uniesie….

Możliwość wystąpienia silnych porywów wiatru w nadchodzący weekend. Wstępna analiza Jarosława Turały.

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Obecnie znajdujemy się na skraju niżu barycznego znad Ukrainy. Na północny zachód od Polski występuje obszar siodła barycznego. Na południowych krańcach Polski zalega jeszcze strefa frontu okluzji. W ciągu najbliższych godzin dostaniemy się pod wpływ niewielkiego klina wyżowego ośrodka znad Atlantyku. W tym obszarze wiać będzie dosłownie nieznacząco, a przemieszczanie się klina sprawi, że wiatr zacznie zmieniać kierunek na zachodni. Taks sytuacja potrwać powinna około doby. Zwróćcie uwagę na prognozowane położenie prądu strumieniowego, który z piątku na sobotę osiągnie nasz kraj. Co ciekawe, będzie on prawdopodobnie ułożony południkowo – północ > > > południe.

YouTube player

Spodziewany wzrost gradientu

Na spodziewany wzrost gradientu poziomego ciśnienia atmosferycznego będą miały wpływ – przede wszystkim układ wyżowy znad Francji. Drugim istotnym elementem w tej „układance” są niże baryczne dosłownie wyrzucone daleko na północ Skandynawii. Nie mniej jednak gradient (różnica) się zwiększy, a co za tym idzie mocniej zacznie wiać.

Jak mocno?

Reklama

Na tę chwile porywy na nizinach do niedzieli nie powinny zbliżyć się do 50 km/h, a może się zdarzyć, że do 40 km/h. Nad samym morzem zakres wyniesie prawdopodobnie od 45 do 65/70 km/h, z tym że mam na myśli samą linię brzegową, a nie miejscowości położne już znacznie w głębi lądu. Nie ma się więc póki co nakręcać i wichurzyć

Co do 22.12 i dalej, to sytuacja ogólnie jest bardzo rozwojowa. Jest jeszcze bardzo dużo niewiadomych i nie ma się póki co na ten temat „rozpuszczać”. Wstępnie, ale bardzo jest szansa na pojawienie się silniejszych porywów wiatru. Póki co nic nie jest jasne, a w takich przypadkach musi być, bo tu każde 10-15 km/h więcej lub mniej, są na wagę złota.

Opracował: Jarosław Turała


Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Reklama

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama