Przejdź do treści

Mróz w Polsce w kolejnych dniach. Ocieplenia nie widać. Sprawdzamy, jakie będą temperatury do 10 marca.

Mróz w Polsce w kolejnych dniach. Ocieplenia nie widać. Sprawdzamy, jakie będą temperatury do 10 marca.

mróz w Polsce, mróz w Polsce,ocieplenia

Meteorologiczna wiosna

Reklama

Pierwszy marca to też pierwszy dzień meteorologicznej wiosny. Widzimy już powoli na waszych zdjęciach, że natura zaczyna budzić się do życia, pojawiają się pierwsze pąki. Dużo osób też pyta o pogodę, ponieważ zajmuje się sadownictwem bądź szkółką roślin. Chciałbym mieć dobre informacje, ale niestety dobrych informacji nie mam.

Zima niechętnie opuszcza Europę Środkową. Tak naprawdę nie chce jej opuścić.

Mróz w Polsce – Sytuacja baryczna

Reklama

Zacznijmy od sytuacji barycznej. W tym tygodniu na Polskę wpływał wyż atmosferyczny znajdujący się nad Wielką Brytanią. Wyż ten zaczyna słabnąć i do końca tygodnia osłabnie już zupełnie, a Polska dostanie się pod wpływ niżu atmosferycznego, który będzie znajdował się nad Łotwą. A więc klasycznie w weekend przyjdzie pogorszenie pogody, ale o tym będziemy pisać w oddzielnym artykule.

Po tym niżu będą przemieszczały się nad Polską kolejne niże atmosferyczne. Reasumując takie ułożenie niżów i wyżów barycznych, jakie będzie miało miejsce w najbliższych dniach, powodować będzie nadal spływ mroźnego powietrza z północy i północnego wschodu.

Stabilnie do 5 marca

Poniżej przedstawiamy wykresy temperatur w dzień i w nocy dla Wrocławia oraz Suwałk. Wykresy pochodzą z amerykańskiego modelu GFS. Widzimy na nich, że do 5 marca sytuacja będzie bardzo podobna do tej jaka była w ostatnich dniach, a więc w dzień temperatury powyżej 5°C, a nawet 6°C a w nocy delikatnie poniżej zera.

Spadek temperatur od 5 marca

Reklama

To się jednak zacznie zmieniać już 5 marca. Widzimy wtedy trend malejący. We Wrocławiu w nocy temperatury mogą spaść do -4 st. Celsjusza a w Suwałkach do -6°C.

O ile we Wrocławiu, czyli na południowym zachodzie w dzień temperatury będą wzrastać do 2 bądź 3°C, o tyle w Suwałkach cały dzień temperatury mogą być ujemne. Taka sytuacja utrzymywać się będzie prawdopodobnie do 11 marca, kiedy to będziemy świadkami powolnego ocieplenia.

Temperatury powyżej zera w dzień.

W dzień w wielu miejscach temperatury będą wzrastały powyżej zera. Lokalnie nawet do 6°C, jednak od 5 marca widać sytuację, w której temperatury dodatnie pojawiają się dosłownie na 2, 3 godziny i to tylko na południu Polski. Na północy Polski ma występować praktycznie całodobowy mróz.

Mróz w nocy.

Reklama

Kolejne noce będą nadal pod znakiem mrozu. Do nocy z 4 na 5 marca mróz powinien być jeszcze niewielki: do -2 Celsjusza, jednak od 5 marca temperatury zaczną spadać i nocą mróz może osiągać -5 do -6°C a lokalnie może być temperatura jeszcze niższa..

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama