Przejdź do treści

Mróz wraca do Polski. Sprawdzamy, jaka będzie temperatura w najbliższych dniach.

Mróz wraca do Polski. Sprawdzamy, jaka będzie temperatura w najbliższych dniach.

mróz, mróz,do Polski

Mróz wraca do Polski.

Reklama

Ostatnie dni, a nawet tygodnie przyzwyczaiły nas do dość wysokiej, jak na zimę temperatury. Przede wszystkim stykaliśmy się z cyrkulacją zachodnią, która pchała do nas cieplejsze powietrze, przez co w wielu miejscach kraju mróz był albo słaby, albo nie było go w ogóle. Jednak idą zmiany. Cyrkulacja zachodnia osłabnie. Pojawi się pogoda wyżowa i temperatury spadną trochę mocniej.

YouTube player

Jaki trend na najbliższe dni?

Skupmy się najpierw na trendzie pogodowym. Pokaże on nam, czy temperatury będą miały trend wzrostowy, czy trend malejący. Poniżej przedstawie zbiór większości modeli numerycznych, który przedstawia temperatury dla Warszawy na najbliższe dni.

mróz, mróz,do Polski
Reklama

Od 4 lutego widzimy dość mocny trend spadkowy, jeśli chodzi o temperaturę. Najniższe temperatury będą 5, 6 i 7 lutego. W następnych dniach trend zrobi się wzrostowy i temperatury powoli będą wzrastać.

Przede wszystkim odrzucimy w pierwszej kolejności modele, które pokazują zbyt wysokie wartości oraz zbyt niskie temperatury. Uśrednijmy to i zobaczymy, że w tym momencie najbardziej uśrednione wyniki podaje model ICON.

Kolejna rzecz to skupienie się na nocach, ponieważ wtedy temperatury będą najniższe.

Uśrednione wartości temperatury na najbliższe noce

Reklama

Zatem zobaczmy, jak to wygląda:

Niż, który będzie przemieszczał się w piątek, zaciągnie z północy chłodne powietrze i już nocą z soboty na niedzielę w całym kraju ujemne temperatury. Najzimniej na krańcach południowych, tam do -10°C. Na pozostałym obszarze od -2 do -5°C.

W niedzielę temperatury podskoczą delikatnie do góry, ale nadal poniżej zera. Nocą z niedzieli na poniedziałek temperatury znów dość mocno spadną i w górach oraz na krańcach południowych osiągną -13°C, natomiast w Polsce centralnej i północnej od -4 do -8°C. Nocą poniedziałku na wtorek na północy już delikatnie cieplej, tam od -1 do -2°C na zimniej na krańcach południowych, szczególnie w województwie małopolskim i podkarpackim. Tam temperatury spadną do -12°C.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama