Przejdź do treści

Napływ ciepłego powietrza i silniejsze burze 13 maja 2022.

Czeka nas napływ ciepłego powietrza. Do tej pory pogoda nas zbytnio nie rozpieszczała. Była też bardzo stabilna. Modele jednak zdradzają napływ bardzo ciepłego powietrza wypychanie go przez dynamiczny front chłodny. Będzie się to wiązać z powstaniem burz frontowych. Jeśli prognozy się sprawdzą, to będzie pierwszy silniejszy incydent burzowy.

Bardzo wstępne prognozy – w ramach ciekawostki

Reklama

Na samym początku zaznaczyć należy, że omawiana sytuacja pogodowa jest widziana dopiero przez część modeli numerycznych. Wynika to z tego, że odległość czasowa do 13 maja jest dość duża, dlatego wszystkim radzę potraktować ten post jako ciekawostkę, która może się spełnić. Może być jednak intruzja upału silniejsza a incydent burzowy bardziej gwałtowny. A może też takiego upału nie być, przez co burze też będą słabsze. Zapraszam do zapoznania się z artykułem.

>> Gdzie jest burza? Radar burzowy. Mapa burzowa Polski. <<

Napływ ciepłego powietrza

Od poniedziałku 12 maja, nad Europę Zachodnią zacznie napływać gorące powietrze znad Północnej Afryki. Te powietrze obejmie swoim zasięgiem Hiszpanię, Francję i zachodnie Niemcy. Intruzja tego powietrza będzie postępować w kolejnych godzinach. Już 13 maja napływ ciepłego powietrza zawędruje również do Czech, Słowacji, Węgier oraz Niemiec. Obejmie też zachodnią część naszego kraju. Temperatury prognozowane tam osiągnąć mogą 28°C. Im dalej na wschód tym te temperatury będą niższe. Na krańcach wschodnich 20 °C.

Silniejsze burze

Reklama

Jak to bywa z ciepłymi masami powietrza, w pewnym momencie następuje ich wypieranie poprzez masy chłodniejsze, płynące z północy bądź w północnego zachodu. To się wiąże z frontem chłodnym, który miejscami może być bardzo dynamiczny. Na froncie będą tworzyć się burze frontowe. I tak prawdopodobnie będzie tym razem.

Kiedy ten front się utworzy i kiedy zacznie się te wypieranie ciepłych mas powietrza? Modele sugerują, że tym ciepłem nie nacieszymy się długo, ponieważ już w piątek 13 maja w godzinach popołudniowych nastąpi dynamiczne wypieranie ciepłej masy powietrza poprzez masę zdecydowanie chłodniejszą, napierającą z północnego zachodu.

Na froncie tym tworzyć się będą burze, które miejscami będą charakteryzowały się bardzo silnym wiatrem oraz dość dużym gradem. Front burzowy przemieszczać się będzie od północnego zachodu na południowy wschód Polski. Może być to pierwszy mocniejszy incydent burzowy – typowo letni. Jak będzie? Zobaczymy.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama