Przejdź do treści

Napływ czarnomorskiej masy powietrza. Wysokie temperatury oraz codzienne burze.

Napływ czarnomorskiej masy powietrza. Wysokie temperatury oraz codzienne burze.

Aktualnie nad naszą częścią Europy trwa przebudowa cyrkulacji powietrza z zachodniej, która jest aktualnie na południowo-wschodnią, która już w piątek zacznie napływać do naszego kraju. Będzie ona cechować się wysokimi temperaturami oraz większymi zasobami wilgoci, które spowodują rozwój burz praktycznie w każdym dzień na znacznym obszarze Polski, zwłaszcza na południu i wschodzie.

Napływ czarnomorskiej masy powietrza. Wysokie temperatury oraz codzienne burze.
Grafika: wxcharst

Jaka pogoda czeka nas w najbliższych dniach?

Na pewno już od jutra, czyli od piątku czeka nas napływ mas z południowego-wschodu, więc mas czarnomorskich, które będą bardziej zasobne w wilgoć i tym spowoduje to, że praktycznie w każdy dzień będą rozwijać się komórki burzowe na terenie naszego kraju. W tym wpisie postaramy się opisać, jak będzie wyglądać mniej więcej sytuacja w dany dzień.

Piątek 12.08

I to właśnie od jutra zacznie napływać do nas czarnomorska masa powietrza, lecz nie będzie ona jeszcze tak rozgrzana ze względu na wymianę. Na przeważającym obszarze kraju temperatury osiągną około 24-27°C. Na zachodzie i północnym- zachodzie możliwe nawet wartości 28-30 stopni. Jeśli zaś chodzi o burze, to będą mogły one pojawić się na południu i południowym- wschodzie oraz wschodzie Polski, gdzie zaistnieją do tego korzystne warunki atmosferyczne. Największa aktywność burz spodziewana na godziny popołudniowe i częściowo wieczorne oraz nocne.

czarnomorskiej, czarnomorskiej,masy powietrza,napływ
Prognozowana temperatura na 12.08. Grafika: wxcharst

Sobota 13.08

W tym dniu na południu kraju czeka nas nieco chłodniejszy dzień, bo zapewne temperatury będą oscylować w Małopolsce w granicy 21-24°C. Na pozostałym obszarze około 25-28 stopni. Na zachodzie kraju w województwach: lubuskim, zachodniopomorskim oraz w wielkopolskim możliwe będą upały, czyli temperatura w ten dzień przekroczy 30°C.

Sobotni charakter burz ciężko określić, bo będą mogły pojawić się na znaczącym obszarze Polski. Największe skupisko burz powinno jednak objąć południe, wschód, centrum oraz częściowo również południowy-zachód naszego kraju. Największym zagrożeniem tych burz będą zdecydowanie silne/nawalne opady deszczu, które mogą dość długo występować nad danym regionem ze względu na wolne tempo przemieszczania się burz.


czarnomorskiej, czarnomorskiej,masy powietrza,napływ
Grafika: wxcharst

Niedziela 14.08

W ten dzień najprawdopodobniej nigdzie nie odnotujemy upałów nad naszym krajem, lecz znów pojawią się burze, które mogą być gwałtowne. Będą one mogły występować one praktycznie na obszarze całej Polski. Model ECMWF jednak sugeruje najsilniejsze komórki burzowe na południu i w centrum kraju. Patrzymy właśnie na ten model, gdyż podczas napływania czarnomorskiej masy powietrza sprawdza on się bardzo dobrze w swoich wyliczeniach co do burz. Modele numeryczne w ten dzień sugerują nam energię konwekcyjną dostępną drogą konwekcji, dochodząca do nawet 1000-1500 J/kg, miejscami 2000 j/kg! Warto na pewno obserwować wyliczenia na ten dzień, ponieważ możemy mieć do czynienia z potencjalnie niebezpieczną sytuacją pogodową i na pewno zarówno my jak i inne strony meteorologiczne będziemy wydawać odpowiednie komunikaty.

czarnomorskiej, czarnomorskiej,masy powietrza,napływ
Prognozowana energia konwekcyjna drogą konwekcji (CAPE) na 14.08. Grafika: wxcharst
czarnomorskiej, czarnomorskiej,masy powietrza,napływ
Grafika: wxcharst

Poniedziałek 15.08

W ten dzień praktycznie na obszarze całego kraju będziemy mogli odnotować upał, czyli temperaturę powyżej 30 stopni. Spodziewamy się również napływu nieco gorętszych mas powietrza czarnomorskiego. Oczywiście jak na co dzień z takim powietrzem pojawią się również burze, które będą miały potencjał do burz silnych/gwałtownych.

Silne burze znów będą mogły pojawić się na obszarze całego kraju, lecz ciężko jeszcze dokładniej przewidzieć, gdzie dokładniej ze względu na rozbieżność modeli i czas, który pozostał jeszcze do poniedziałku w trakcie pisania tego wpisu. Wartości energii konwekcyjnej znów będą mogły osiągnąć wartości powyżej 1000-1400 J/kg. Burze będą przemieszczały się bardzo wolno.

czarnomorskiej, czarnomorskiej,masy powietrza,napływ
Prognozowana temperatura na 15.08. Grafika: wxcharst
czarnomorskiej, czarnomorskiej,masy powietrza,napływ
Grafika: wxcharst

Co dalej?

Jeśli chodzi o następne dni, to sytuacja nadal będzie kontynuowana i będzie napływać do nas gorące powietrze pochodzenia czarnomorskiego i nadal będą praktycznie codziennie bez przerwy występować burze o różnej sile. Niektóre modele widzą również nagły spływ masy zwrotnikowej, która mogłaby spowodować w naszym kraju potencjalnie bardzo niebezpieczny incydent burzowy, lecz o tym nie będziemy się jeszcze rozpisywać ze względu na dalekie terminy do możliwości wystąpienia

W następnych dniach spodziewajcie się państwo dalszych wpisów oraz prognoz burzowych na następne dni, ponieważ stopnie ostrzeżeń będą dość różne na dany dzień.

Autor: Sebastian Grzegorzak

Doceniasz naszą pracę? Możesz nas wesprzeć bez rejestracji.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.