Przejdź do treści

NIEBEZPIECZNA SYTUACJA POGODOWA! Prognoza burzowa na 19.08.2022 I noc z 19/20.08. prawdopodobny rozwój gwałtownych komórek burzowych.

NIEBEZPIECZNA SYTUACJA POGODOWA! Prognoza burzowa na 19.08.2022 I noc z 19/20.08. prawdopodobny rozwój gwałtownych komórek burzowych.

Reklama

Rano nie wykluczamy aktualizacji prognozy

NIEBEZPIECZNA SYTUACJA POGODOWA, NIEBEZPIECZNA SYTUACJA POGODOWA

Jakie warunki zaistnieją jutro dla rozwoju bardzo silnych burz?

Już jutro nad naszym krajem może dojść do inicjacji silnych lub nawet bardzo silnych ośrodków burzowych. Energia dostępna drogą konwekcji będzie wynosić zapewne około 1500-2000 J/kg, a miejscami nawet 2500 J/kg i jak na nasze szerokości geograficzne to są to już spore wartości chwiejności w atmosferze. Znajdziemy się również w bliskim oddziałowy wania silniejszego prądu strumieniowego, który umożliwi rozwój głębokiej konwekcji.  Dodatkowo wystąpi również silniejszych przepływ w środkowych warstwach troposfery, co spowoduje również silniejsze pionowe uskoki wiatru. Głównym czynnikiem zapalnym będzie pojawienie się południkowej linii zbieżności wiatru wraz z mniejszymi ośrodkami niskiego ciśnienia, w obrębie których będzie rozwijała się głęboka i wilgotna konwekcja.

NIEBEZPIECZNA SYTUACJA POGODOWA, NIEBEZPIECZNA SYTUACJA POGODOWA

Jakiego typu burz się spodziewamy oraz, kiedy przewidywana jest największa aktywność burz?

Reklama

Możliwy będzie rozwój superkomórek burzowych jak i większych klastrów wielokomórkowych. Możliwe będzie również powstanie jednego większego układu w postaci formacji liniowej lub w mniejszym stopniu prawdopodobieństwa powstania mezoskalowego układu konwekcyjnego (MCS). Największa aktywność i żywotność burz jest spodziewana na godziny popołudniowe, wieczorne i najpewniej również nocne.

Nie do końca pewne jest miejsce inicjacji głębokiej konwekcji i dokładniejsza godzina, kiedy to by mogło się wydarzyć. Czynnikiem hamującym jutrzejszą konwekcję może być nasunięcie się większego zachmurzenie nad obszary zachodnie naszego kraju. Nad naszym krajem dojdzie do gwałtownej wymiany wewnątrz masowej powietrza ze zwrotnikowego na chłodniejsze powietrze pochodzenia polarnomorskiego. Spowoduje to utworzenie się sporego pionowego kontrastu temperatur, który będzie mógł wynosić aż 13-16C. Burze będą przemieszczały się głównie na północ z odchyleniem na północny- wschód oraz północny- zachód.

NIEBEZPIECZNA SYTUACJA POGODOWA, NIEBEZPIECZNA SYTUACJA POGODOWA

Gdzie mogą rozwinąć się najsilniejsze burze i jakie zjawiska będą im mogły towarzyszyć?

Większość modeli numerycznych sugeruje nam rozwój najsilniejszych zjawisk konwekcyjnych zwłaszcza w województwach zachodnich, południowo- zachodnich oraz częściowo również w województwach południowych, centralnych oraz północnych. Na wschodzie burze nie będą się pojawiać lub będą słabe. Warto dodać, że ta prognoza dotyczy się tylko i wyłącznie sytuacji, które będzie panowała w piątkowy dzień oraz noc z piątku na sobotę. Na następny dzień zostanie wydana jutro osobna prognoza burzowa, gdzie będą nasz czekać zjawisk o podobnej sile, lecz przesuną się bardziej na wschód do centrum oraz na południe Polski.

Reklama

Największym zagrożeniem najpewniej będą silne porywy wiatru prostoliniowe jak i pochodzenia konwekcyjnego, które ciężko dokładnie oszacować, bo na ogół będą one występować w przedziale 70-90 km/h, lecz podczas zjawisk takich jak downburst możliwe są porywy wiatru powyżej 100-110 km/h! Ponadto spodziewamy się również nawalnych opadów deszczu, które mogą dość szybko powodować zalania oraz podtopienia ze względu na sporą wodność atmosfery, która wyniesie aż 40-47 mm w słupie powietrza i są to już dość pokaźne sumy. W superkomórkach burzowych lub większych układach nie wykluczamy pojawienia się opadów gradu o średnicy około 2-4 cm.

Podsumowanie

Uważajcie, ponieważ zarówno jutro jak i w sobotę czeka nas bardzo niebezpieczny dzień pod względem pogodowym.

Na końcu warto wspomnieć, że burza to zjawisko lokalne i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad twoją lokalizacją. Prognoza ma charakter oszacować, gdzie mniej więcej mogą wystąpić silne zjawiska pogodowe, ponieważ nie da dokładniej przewidzieć się, gdzie dojdzie do inicjacji najsilniejsze burzy.

Reklama

Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!

Profil Autora: Burze – komunikaty i ostrzeżenia | Facebook

Opracowanie: Sebastian Grzegorzak

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama