Przejdź do treści

Niebezpieczne burze możliwe nocą ze środy na czwartek i w czwartek. Gwałtowne wypieranie ciepłej masy powietrza.

Od wtorku adwekcja ciepłej masy powietrza nad Polskę. Szybka, adwekcja ciepłej masy powietrza zakończy się równie szybką, adwekcją chłodnej masy powietrza, która to ciepłe powietrze będzie wypierać znad terenów Polski. Skutkować to będzie burzami. Miejscami intensywnymi.

Niebezpieczne burze

Niebezpieczne burze możliwe w czwartek.

Reklama

Pierwsze burze powinny pojawić się już nocą ze środy na czwartek. Jednak apogeum ich występowania nastąpi w czwartek, kiedy to będzie przemieszczał się dynamiczny front atmosferyczny, o którym pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Jednak na wstępie chciałbym powiedzieć, że modele co do miejsc i godzin występowania burz nie są w pełni spójne, więc jeszcze trzeba czekać na kolejne aktualizacje.

W takich sytuacjach jak ta wyciągnąć średnią z różnych modeli atmosferycznych i na tej średniej będę się opierał. Wynikają z nich dwa scenariusze burzowe. Omówimy oba.

Burze nocą ze środy na czwartek

Reklama

Nad Polską północną powoli przemieszcza się falujący front atmosferyczny. W związku z tym falowaniem będą przemieszczać się nocą strefy silniejszych opadów deszczu oraz burze od północnego zachodu na północny wschód. Lokalnie burze mogą przynieść silnie porywy wiatru (do 90 km/h) oraz opady gradu. Będziemy wydawać ostrzeżenie na godziny nocne.

Niebezpieczne burze, Niebezpieczne burze,czwartek

Niebezpieczny incydent burzowy nad Polską

Część modeli numerycznych sugeruje aktywację burz na froncie chłodnym wypierającym powietrze nad Polską. Burze mogą powstać na linii Olsztyn – Warszawa – Częstochowa i przemieszczać się wraz z frontem chłodnym na południowy wschód. Burze szybko będą łączyć się w układy liniowe, w których porywy wiatru przekraczać mogą lokalnie 100 km/h.

Im front będzie bliżej granic wschodnich i południowowschodnich, tym burze mogą być gwałtowniejsze.

Niebezpieczny incydent burzowy poza Polską.

Reklama

Poprzedni scenariusz jest bardzo prawdopodobny. Jednak ostatnio pojawił się też drugi, w którym najsilniejsze burze zostały wypchnięte na wschód. W związku z tym burze na froncie chłodnym tworzyć się będą nad Polską południowowschodnią, a następnie przemieszczać wraz z frontem atmosferycznym nad Białorusią oraz Ukrainą.

Omówienie sytuacji pogodowej na naszym kanale na Youtube

YouTube player

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama