Przejdź do treści

Niebezpieczny incydent burzowy w sobotę, głównie na południu i w centrum Polski. Analiza.

Niebezpieczny incydent burzowy w sobotę, głównie na południu i w centrum Polski. Analiza.

Reklama

Jutrzejszy poranek powinien przywitać jeszcze względnie spokojną aurą, praktycznie w całym kraju, lecz spokój ten zostanie zakłócony przez nasuwającą się do naszego kraju zatokę niżową wraz z chłodnym frontem atmosferycznym, z którym będzie napływać chłodniejsze powietrze.

incydent burzowy
ICM Meteo

Warunki burzowe

Na południu i południowym- wschodzie będzie zalegała bardzo gorąca zwrotnikowa masa powietrza, która będzie musiała zostać wypchnięta za granice naszego kraju przez wspomniany już wyżej front. I to właśnie w obrębie tego frontu a dokładniej na jego czele powstaną bardzo dogodne warunki do rozwoju głębokiej i gwałtowniej konwekcji. Parametry konwekcyjne będą na dobrym poziomie, aby wspomagać rozwój. Chociażby energia dostępną drogą konwekcji będzie wahać się w zależności od regionu od 1000 J/kg do nawet 1800 J/kg, miejscami wartości mogą być jeszcze wyższe i przekraczać 2000 J/kg!. Uskok wiatru SRH w warstwach 0-3 kilometra będzie wynosił nawet 100-200 m2/s2.

Poranne burze

Reklama

Pierwszych burz na zachodzie kraju spodziewamy się już w godzinach porannych, gdzie może dojść do inicjacji konwekcji w województwie Lubuskim, Dolnośląskim oraz Wielkopolskim. Mogą być to już słabnące burze znad terenu Niemiec lub komórki, które będą dobudowywać się już w naszym kraju.

Burze po południu — incydent burzowy

Następnie w godzinach przedpołudniowym lub południowych spodziewamy się gwałtownego rozwoju burz na poprzedzającej front linii zbieżności wiatru, która znacząco wspomoże rozwój burz. Mieszkańcy zwłaszcza Wielkopolski i częściowo Dolnego Śląska mogą mieć do czynienia z superkomórkami klasycznymi wysokoopadowymi, które bardzo szybko ze względu na wspomaganie wznoszenia powietrza w środkowych i górnych warstwach troposfery będą mogły łączyć się w większe bardziej zorganizowane klastry wielokomórkowe.

Mezoskalowy układ konwekcyjny

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w szybkim tempie w nieco późniejszych godzinach dojdzie do powstania jednego rozległego Mezoskalowego Układu Konwekcyjnego (MCS), który będzie miał wbudowaną linię szkwału i to właśnie z niej będą możliwe bardzo silne porywy wiatru przekraczające na sporym obszarze prędkość 80-95 km/h, a w niektórych przypadkach nawet powyżej 100 km/h, co jest bardzo realnym scenariuszem, który prognozuje, chociażby model Swiss 4×4 HD, który widzi bardzo dobre podłoże do silnych burz wiatrowych podczas jutrzejszej doby.

Downburst i opady gradu

Reklama

Możliwe jest również zjawisko “downburst” czyli występowanie bardzo silnych ciągłych porywów wiatru o dużej prędkości (jutro możliwe porywy powyżej 90 km/h podczas tego zjawiska) w połączeniu z nawalnymi opadami deszczu o łącznej akumulacji, które może dochodzić do nawet 30-40 mm deszczu. Występować będą mogły również opady gradu o różnej średnicy od 2cm do nawet 4-5cm. Największa aktywność burz spodziewana jest na godziny popołudniowe i wieczorne, kiedy to burze będą najlepiej zorganizowane i będą niosły największe zagrożenie.

Burze wieczorem i w nocy

Burze lub układy w większości będą przemieszczały się dość szybko z zachodu na wschód Polski. Zjawiska od późnych godzin wieczornych powinny tracić znacząco na sile i w drugiej części nocy całkowicie wygasnąć lub opuścić terytorium naszego kraju. Prosimy podczas jutrzejszego sobotniego dnia o śledzenie telemetrii wyładowań i radarów opadowych, aby być potencjalnie przygotowanym na silne zjawiska konwekcyjne, które mogą nadejść akurat nad nasz region. 

Autor: Sebastian Grzegorzak

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Inne wiadomości

Reklama