Przejdź do treści

Niesamowite nagranie pioruna oddolnego w USA

Spektakularny pokaz błyskawic rozświetlił nocne niebo nad miejscowością Wichita w stanie Kansas podczas burzy, która przechodziła we wtorek. Jednemu z obserwatorów udało się nagrać to zjawisko.

niesamowite

Niesamowite nagranie pioruna – Burza w Kansas

Reklama

Bardzo aktywna elektrycznie burza nawiedziła stan Kansas we wtorek 29.03.2022 roku. Nad miastem Wichita pojawiła się w nocy. Biuro meteorologiczne wydało obrzeżenie przed możliwym zejściem tornada. Nie przeszkodziło to ludziom obserwować fantastycznie wyglądających wyładowań.

YouTube player
Upward lightning electrifies Kansas night sky – YouTube

Ten spektakularny film został nakręcony w zwolnionym tempie przez Taylora Vonfeldta na jego telefonie. Powiedział, że było to „najbardziej szalone uderzenie pioruna”, jakie kiedykolwiek uchwycił na kamerze.‎

Pioruny odwrócone

Reklama

Podczas silnych burz, czasami ( wokoło 10% przypadków) pojawiają się pioruny odwrócone. Wysokie na kilkaset metrów obiekty takie jak stacje nadawcze, anteny, wieżowce mogą wygenerować wyładowanie skierowane w górę. Nazywa się je piorunami odwróconymi lub oddolnymi. W angielskim: upward lightnings. Podczas takiego wyładowania dochodzi do przemieszczenia elektronów z powierzchni Ziemi do chmur. Czyli odwrotnie niż w przypadku zwykłych piorunów.

Inne wiadomości

Reklama