Przejdź do treści

Niesamowite zdjęcia chmur w Arabii Saudyjskiej. Chmury piętra wysokiego.

Chmury piętra wysokiego, chmury pierzaste występują na wysokości od 6 km do 10 km ponad ziemią. Potrafią przybierać najróżniejsze kształty i formacje. Pięknym przykładem takich uformowań są chmury Cirrus sfotografowane w prowincji Al Qassim, w Arabii Saudyjskiej. Swoim kształtem do złudzenia przypominają chłopca siedzącego na dywanie, lub jak niektórzy również się doszukują, na ptaku lub smoku. Zdjęcie to wzbudziło kontrowersje związane z tym, czy jest autentyczne. Jednak jak wiemy, chmury piętra wysokiego potrafią przybierać najróżniejsze formy, więc takie widowisko jest jak najbardziej możliwe.

Reklama

Wyróżniamy trzy rodzaje chmur wysokiego piętra, wszystkie mogą przybierać najróżniejsze kształty, mimo iż różnią się od siebie formą i budową. Rzeczą, która je łączy jest to, że nie powodują żadnych opadów, a ich pojawienie się potrafi często świadczyć o zmieniającej się pogodzie.

Cirrus

Cirrus, chmury pierzaste, potrafią przybierać kształty cienkich smug lub włókien. Ich różny kształt jest wynikiem działania wiatrów na dużych wysokościach. Nieraz mogą przybierać najróżniejsze kształty oraz formacje. Pojawienie się ich na bezchmurnym niebie jest pierwszą oznaką zbliżania się ciepłego frontu atmosferycznego, więc zwykle mogą zwiastować pogorszenie się pogody. Mogą się pojawiać również przy nadejściu frontu zimnego, co również może sugerować zmianę pogody.

Cirrocumulus

Reklama

Chmury Cirrocumulus, chmury pierzasto-kłębiaste występują na wysokości od 6 km do 8 km nad ziemią. Przybierają swoim kształtem formę pojedynczych kłębków lub całych rzędów. Na niebie widoczne są wówczas jako delikatna, cienka warstwa lub ławica chmur białych chmur. Są na tyle cienkimi chmurami, że nie przysłaniają w całości Słońca lub Księżyca. 

Cirrostratus

Cirrostratus, czyli chmury pierzasto-warstwowe swoim wyglądem przypominają półprzezroczystą przesłonę na niebie. Są tak cienkie, że praktycznie w ogóle nie przesłaniają światła Słonecznego lub Księżycowego. Kryształki lodu znajdujące się w nich mogą załamywać światło, co przyczynia się do powstawania zjawisk z grupy halo. To zjawisko możemy obserwować również w przypadku chmur Cirrus czy Cirrocumulus, jednak w przypadku chmur Cirrostratus ze względu na ich budowę występuje ono najczęściej. Chmury Cirrostratus często są zwiastunami nadchodzących opadów. Chmury te powstają w wyniku wznoszenia się rozległych warstw ciepłego powietrza lub jest efektem przekształcania się między innymi chmur piętra średniego, Altostratus.

Autor: Kacper Staszczyk

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama