Przejdź do treści

Niestabilność Kelvina-Helmholtza. Rzadkie zjawisko nad Czechami.

Fotograf z Czeskich Budziejowic 10 października 2021 roku sfotografował w okolicach miejscowości Vodňany dosyć rzadkie zjawisko niestabilności Kelvina-Helmholtza. Zjawisko trwało około 20 minut.

Niestabilność Kelvina-Helmholtza.

Lukáš Gallo zajmuje się fotografią. Znany jest z pięknych zdjęć krajobrazów, miast oraz pogody. Podczas poszukiwania nowych miejsc na zdjęcia jego oczom ukazała się tworząca na niebie niestabilność.
Jak pisze na swoim Fanpage: „Po południu na niebie można było zaobserwować bardzo rzadkie chmury Kelvina Helmholtza”.
„To był zbieg okoliczności. Szukałem nowych miejsc do zdjęć i widziałem tylko chmury na niebie. Po około 20 minutach zaczęły pięknie falować. Wtedy też zrobiłem zdjęcia.” pisze Lukáš Gallo, dodając: „Nigdy nie widziałem takich chmur, czytałem tylko o tym zjawisku i tak naprawdę nie spodziewałem się, że mogę zrobić takie zdjęcie.”

Niestabilność Kelvina-Helmholtza. Jak powstaje w atmosferze?

Reklama

Aby powstały chmury Kelvina-Helmholtza (zwane też chmurami Fluctus) w atmosferze muszą być dwie warstwy powietrza o różnej gęstości czyli cieplejsza i chłodniejsza. Ważne aby poruszały się z różną prędkością względem siebie. W takich warunkach na granicy styku tych warstw spontanicznie tworzą się charakterystyczne fale będące wynikiem zawirowań.
Jeśli dodamy do tego skroploną parę wodną to powstanie tam pofalowana chmura. Zwiemy ją chmurą Fluctus. Posiadać ona będzie charakterystyczne „garby”. Są to wiry których odległość zależna jest od prędkości i gęstości mas powietrza które ze sobą sąsiadują.

Zjawisko tej niestabilności zostało nazwane na cześć naukowców którzy je badali. Byli to Lord Kelvin i Hermann von Helmholtz.

Reklama

Poniższa symulacja IMGW pokazuje jak powstaje to zjawisko:

YouTube player
https://twitter.com/i/status/1373493025381359620

Niestabilność Kelvina-Helmholtza a loty

Niestabilność Kelvina-Helmholtza jest dla pilotów bardzo ważnym wskaźnikiem niestabilności w atmosferze. Jest sygnałem o możliwości wystąpienia turbulencji.

Przykłady chmur Fluctus.


Pozostałe wiadomości.

Reklama