Przejdź do treści

Gwałtowny system burzowy przetoczył się przez środkowe stany USA. Tornada, burze piaskowe i burze śnieżne. 1 osoba nie żyje.

Przez środkowe Stany Zjednoczone przetoczył się potencjalnie niszczycielski system burzowy związany z gwałtownym wypieraniem gorącego powietrza. Na linii frontu przemieszczały się burze z prędkością do 120 km/h. Część z nich wygenerowała tornada. W Colorado prodmuchy wiatru prostoliniowego porywach do 160 km/h wywołały burze piaskowe. Za frontem chłodnym przemieszczały się burze śnieżne.

system burzowy, system burzowy,usa
Travis Heying/The Wichita Eagle via AP

Potencjalnie niszczycielski system burzowy

Reklama

Potencjalnie niszczycielski system burzowy utworzył się w ciągu 40 minut, w godzinach porannych czasu lokalnego, nad środkowymi Stanami Zjednoczonymi. Generuje bardzo silne wiatry, powodujące burze piaskowe na jego czole. Prognozowana prędkość do 160 km/h. Wiatru już teraz w wielu miejscach powoduje przerwy w dostawie prądu, utrudnia podróże.

Na froncie wybuchła gwałtowna konwekcja. W system burz wbudowane były superkomórki burzowe przemieszczające się z prędkością do 120 km/h. Superkomórki miały duży potencjał do generowania tornad. Na szczęście nie nastąpiło tornado outbreak, takie jak kilka dni temu.

system burzowy, system burzowy,usa

Burze piaskowe nad Colorado

Reklama

Nad Colorado notowane są bardzo silne podmuch wiatru w porywach przekraczające 120 km/h. Wzniecają one piasek i pył. Miejscami przechodzą burze piaskowe.

system burzowy, system burzowy,usa
https://www.kansascity.com/

Zeszło co najmniej 13 tornad

Nad stanami Nebraska i Iowa zeszło w sumie przynajmniej 13 tornad. Nie ma informacji o ofiarach. W stanach Kansas, Nebraska i Iowa wiatr prostoliniowy związany z linią szkwału osiągał w porywach 120 km na godzinę.

Ofiara śmiertelna w stanie Iowa

Jedna osoba zginęła podczas przechodzenia systemu burzowego w stanie Nebraska. Ciągnik oraz naczepa zostały zdmuchnięte przez silny wiatr na amerykańskiej autostradzie 151 we wschodniej części stanu Iowa podczas przechodzenia linii szkwału. Kierowca zginął na miejscu.

Zniszczenia spowodowane przez system konwekcyjny

Reklama

System burzowy bardzo szybko przemieszczając się, powalał drzewa, łamał gałęzie, przewracał samochody ciężarowe, uszkadzał budynki i domy.

Najsilniejsze porywy wiatru

Podmuchy osiągające prędkość 129 km/h odnotowano w zachodnim Kansas. Służby meteorologiczne poinformowały, że zautomatyzowane miejsce obserwacyjne w Lamar w stanie Kolorado zarejestrowało podmuch 172 km/h w środę rano. Porywy wiatru o prędkości 160 kilometrów na godzinę odnotowano w Russell w stanie Kansas.

Trudna pogoda w Stanach Zjednoczonych

Tegoroczny grudzień nie należy w Stanach Zjednoczonych do spokojnych. 10-11 grudnia przeszły tragiczne w skutkach tornada zabijając ponad 85 osób. Było to największe w historii pomiarów tornado outbreak przemieszczające się przez USA w grudniu. Należy pamiętać, że aktywność tornad pojawia się od stycznia do marca.
Tym razem również bezprecedensowa sytuacja — front chłodny bardzo szybko przemieszczający się na zachód, wraz z systemem burz, które miejscami przemieszczały się do 120 km/h.

Rys meteorologiczny

Intruzja gorącej i wilgotnej masy powietrza

Reklama

Od dłuższego czasu obserwujemy w USA mocną intruzję gorącego, chwiejnego i zasobnego w wilgoć powietrza przemieszczającego się znad Florydy w kierunkach północnym i północnowschodnim. W stanach środkowych i wschodnich temperatury wzrastały do ponad 25 st. Celsjusza. Natomiast na zachodzie oraz północy Ameryki północnej zalega powietrze arktyczne. W samej Kanadzie temperatury spadają poniżej -30 stopni. Masa powietrza arktycznego napiera na masę ciepłego powietrza, a na styku tych mas powstają bardzo silne burze i tornada.

Wypieranie gorącej masy powietrza

Pierwsze silne wypieranie ciepłego powietrza obserwowaliśmy 10 i 11 grudnia. Wtedy to zeszły niszczycielskie tornada nad Kentucky.

Tym razem kolejne szybkie wypieranie ciepłej masy (tym razem o wiele bardziej skuteczne) odbywało się poprzedniej nocy. Na styku mas powietrza utworzył się niż wraz z systemem frontów atmosferycznych. Na samym froncie chłodnym bardzo szybko pojawiła się konwekcja i utworzył się system burzowy. Cały system napędzany był prądem jet stream. Burze te przemieszczając się na zachód w wąskiej linii, generowały niszczycielskie porywy wiatru oraz tornada.

Burze piaskowe i burze śnieżne

Reklama

Przed linią burz wiały bardzo silne wiatry podnoszące pył i pasek. Powstałe burze piaskowe związane były z ciepłym powietrzem szybko wypieranym na wschód i południe przez front chłodny. Za frontem natomiast przemieszczały się burze śnieżne, a temperatura po przejściu systemu burz gwałtownie spadała poniżej zera.

system burzowy, usa,
Anomalia temp. WXCharts

Inne wiadomości.

Mapy: WXcharts

Reklama