Przejdź do treści

Niszczycielskie tornada w USA. Tragiczny bilans ofiar i potężna skala zniszczeń. (AKTUALIZACJA)

W Stanach Zjednoczonych na froncie chłodnym wolno przemieszczającym się na południowy wchód USA utworzył się system burz, z którego w ostatnich godzinach zeszły 34 tornada. Jedno z nich przebyło prawie 400 km. Na tą chwilę wiadomo o ponad 94 ofiarach. A bilans ten będzie jeszcze rósł.

tornada w usa
Potężne zniszczenia w Mayfield. Autor zdjęcia: JakeNcassie Moore

Omówienie ogólne sytuacji

Reklama

Tornada w USA, zarys sytuacji. Od wieczora 10 grudnia do ranka 11 grudnia 2021 r. (czasu lokalnego) nastąpił silny wybuch konwekcji oraz pojawienie się wielu tornad w części południowych, oraz środkowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych. W USA takie wydarzenie określa się mianem „Tornado Outbreak”. Zatoka niskiego ciśnienia przemieszczając się na wschód przez USA, niosła ze sobą linie zbieżności wiatru oraz front chłodny oddzielający powietrze arktyczne z Kanady od z wolna wypieranego powietrza gorącego i zasobnego w wilgoć, którego intruzja nastąpiła znad Florydy.

tornada w usa,
Gmach sądu w centrum Mayfield. Po lewej przed przejściem tornada. Po przejściu tornada — po prawej stronie. Źródło: (1) d20dad #BLM 🌹 (@d20Dad) / Twitter

Aktywność tornad rozpoczęła się w stanie Arkansas, by przemieścić się następnie przez Missouri, Illinois, Tennessee i Kentucky, w którym poczyniła największe szkody.

Reklama

Największe zniszczenia spowodowało tornado, lub rodzina tornad, wygenerowana przez długożyjącą superkomórkę burzową, która przemieszczała się przez cztery stany. Tornado to zostało już nazwane „Quad-State Tornado” , co w polskim oznacza tornado czterostanowe. Ze wstępnych szacunków wynika, że owo tornado (lub rodzina tornad) mogła przejść ścieżką o długości do 400 km. Jak już wspominaliśmy powyżej, zeszło w północno-wschodnim Arkansas i przemieszczając się przez kolejne stany, zintensyfikowało się w stanie Kentucky, uderzając w miasta Mayfield, Brema i Dawson Springs. Dokonało w nich istotnych zniszczeń i pozbawiło wiele osób życia.

Istotne tu są oględziny ścieżki w celu dowiedzenia się, czy przez całą długość tornado stykało się z ziemią. Jeśli tak będzie, to zostanie pobity rekord tzw. Tri-State Tornado z 1925 roku, które po zetknięciu z ziemią wyrzeźbiło na niej ścieżkę o długości ponad 352km (przez stany Missouri, Illinois i Indianę”.

tornada w USA, tornada w USA
Narodziny i ewolucja superkomórki, z której zeszły śmiercionośne tornada.

Inne superkomórki tornadogenne dotknęły wschodnie Missouri, południowe Illinois, zachodnie i środkowe Tennesee, oraz zachodnie i południowe Kentucky aż do godzin nocnych 11 grudnia.

Reklama

Na tę chwilę potwierdzono śmierć 94 osób (80 ofiar w samym Kentucky) spowodowaną przejściem tornad. Bilans ten bezie wzrastał, ponieważ okolice ich przejścia wyglądają niczym po wybuchu bomby atomowej.
Czyni to omawiane tornada najbardziej śmiercionośnymi tornadami, które wystąpiły w grudniu.

Warunki meteorologiczne

Pierwsze przesłanki w pogodzie co do wystąpienia prawdopodobnych tornad pojawiły się już 8 grudnia. Wstępne modelowanie pokazywało niestabilność atmosfery, kierunkowe ścinanie wiatru oraz pojawienie się burz. Samo natężenie tych zjawisk było wtedy jednak niepewne. Centrum Prognozowania Burz (SPC) nakreśliło tego dnia niewielkie ryzyko „tornado risks” wzdłuż dużej części doliny Missisipi.

Dzień później – 9 grudnia widać już było na mapach pogłębiającą się zatokę niskiego ciśnienia oraz związany z niżem chłodny front atmosferyczny. Front ten oddzielał gorące, niestabilne i wilgotne powietrze napływające znad Florydy od zimnego powietrza spływającego znad Kanady. Na obszarze frontu dzięki wysokiej niestabilności, silnym zbieżnościom wiatru powstało środowisko dogodne do formowania się silnych i żywotnych superkomórek burzowych zdolnych do tworzenia długotrwałych i silnych tornad. W związku z tym 10 grudnia SPC rozszerzyło zwiększone ryzyko oraz wprowadziło obszar umiarkowanego ryzyka przed tornadami, które obejmowało obszar od północno-wschodniego Arkansas do południowego Illinois.

Reklama

O godzinie 15:00 czasu lokalnego (21:00 czasu polskiego) wydało pierwsze z jedenastu TOA (Tornado Watch) dla obszaru największego ryzyka związanego z powstaniem tornada).

Pierwsze burze ( przygotowaniu)

Tornada w USA. Potężne zniszczenia i ponad 80 ofiar w stanie Kentucky

Gubernator Andy Beshear powiedział, że co najmniej 80 osób zginęło w zachodnim Kentucky po potężnym tornado, które przeszło przez ten obszar w nocy (10/11.12) czasu lokalnego. „To będą jedne z najgorszych szkód spowodowanych tornadami, jakie widzieliśmy od bardzo długiego czasu” – powiedział Beshear. „To prawdopodobnie najpoważniejszy tornado outbreak w historii naszego stanu”.

Gubernator dodał, że aktualnie jest ponad 80 ofiar w stanie Kentucky, ale pewne jest, że liczba ta w niedługo wzrośnie do 100 osób.

Zniszczenia w mieście Mayfield

Reklama

Szczególnie mocno ucierpiało miasto Mayfield w stanie Kentucky. Zdjęcia napływające z tego miasta są przerażające. Tragiczne było uderzenie tornada w fabrykę świec, w której normalnie pracowali w tym czasie ludzie. W budynku, który zawaliło nadejście tornada, przebywało 110 osób. Jest tam „wiele ofiar”.

W całym stanie trwają działania ratunkowe prowadzone przez lokalne zespoły reagowania. Do pomocy skierowano też Gwardię Narodową. Policja stanu Kentucky również pracuje całą noc, aby ratować mieszkańców stanu.

Prośby o wprowadzenie stanu wyjątkowego

Gubernatorzy poszkodowanych stanów zwrócili się do prezydenta Joe Bidena o ogłoszenie stanu wyjątkowego.

Tornado przemieszczało się przez 365 km.

Reklama

Tornado, które spustoszyło wiele hrabstw w Kentucky, poczyniło też szkody i zabiło również ludzi w Arkansas. To tornado, które uderzyło w Mayfield, po utworzeniu się w północnowschodniej części Arkansas przemieszczało się przez Missouri, Tennesse, a następnie dotarło do Kentucky, gdzie się zdecydowanie zintensyfikowało. Wędrowało przez ponad 365 km.
Jeśli badania w najbliższych dniach potwierdzą, że w tym czasie tornado cały czas miało styczność z ziemią, to zostanie pobity rekord z 1928 roku. Wtedy tornado przemieszczając się przez trzy stany, pokonało około 352 km.

Aktualizacje artykułu

Wraz ze wschodem słońca będzie więcej aktualizacji dotyczących ofiar i zniszczeń. Będziemy monitorować sytuację i aktualizować nasz artykuł .

Źródła zdjęć i filmów.

W USA częściej stosuje się Twitter niz Facebook. Tam też jest najwięcej aktualnych informacji:
kentucky tornado – Twitter Search / Twitter

Inne wiadomości.

Reklama
Tagi: