Niż baryczny. Czym jest i jak wpływa na pogodę?
Niż baryczny
Niż baryczny to obszar niskiego ciśnienia atmosferycznego, w którym ciśnienie maleje ku środkowi obszaru. Na mapie pogody jest objęty zamkniętymi izobarami, czyli liniami łączącymi punkty o jednakowym ciśnieniu. W niżu barycznym wiatry wieją cyklonalnie, czyli na półkuli północnej przeciwnie do wskazówek zegara. Niż baryczny jest zjawiskiem pogodowym, a nie tylko obszarem niskiego ciśnienia.

Jak powstaje?
Niże baryczne powstają na granicy między ciepłym i zimnym powietrzem, gdzie rozwijają się zaburzenia falowe. Ciepłe powietrze unosi się nad zimnym i tworzy front ciepły. Zimne powietrze podsuwa się pod ciepłe i tworzy front chłodny.
Wraz z ruchem niżu obserwuje się zmianę parametrów takich jak temperatura czy zachmurzenie. Niże baryczne są charakterystyczne dla średnich szerokości geograficznych i nie występują w strefach tropikalnych czy podzwrotnikowych.

Ważny element cyrkulacji powietrza
Niże baryczne mają duży wpływ na pogodę i klimat. Stanowią ważny element ogólnej cyrkulacji atmosfery umożliwiający efektywny transport ciepłego powietrza z obszarów podzwrotnikowych do obszarów biegunowych. Są również źródłem opadów atmosferycznych, burz i wichur. Niże baryczne mogą być groźne dla ludzi i infrastruktury, gdy stają się bardzo głębokie, a wiatr osiąga dużą prędkość.
Wyróżnia się kilka typów niżów barycznych:
- Niż rozwinięty – ma wyraźnie widoczne fronty ciepły i chłodny oraz centrum niżu.
- Niż zokludowany – ma front okluzji (połączenie frontu chłodnego i ciepłego) oraz centrum niżu.
- Niż odcięty – ma centrum niżu oddalone od głównego pasa transmisyjnego (ciepłe powietrze wślizgujące się nad powietrze zimne) i nie ma wyraźnych frontów.
- Niż wtórny – ma centrum niżu położone na froncie chłodnym głównego niżu.
Znajomość mechanizmu powstawania
Znajomość mechanizmu powstawania i rozwoju niżów barycznych jest ważna dla prognozowania pogody oraz oceny ryzyka katastrof naturalnych. Dzięki temu można lepiej przygotować się na zmiany warunków atmosferycznych oraz zapobiec lub ograniczyć szkody spowodowane przez silne wiatry, lub opady deszczu, lub śniegu.