Przejdź do treści

Niż Marcus zbliża się do Polski. Przyniesie powiew zimy w weekend.

Niż Marcus zbliża się do Polski. Przyniesie powiew zimy w weekend.

Reklama

Niż Markus to głęboki niż atmosferyczny, który będzie przemieszczał się nad Europą zachodnią i środkową, powodując kolejne już załamanie pogody. W Polsce niż Markus dotrze w weekend 1-2 kwietnia 2023 roku i przyniesie kolejny powiew zimy.

Niż Marcus zbliża się do Polski. Przyniesie powiew zimy w weekend.
Tatry zimą / ShutterStock

Niż Marcus

Niż Markus uformował się nad Atlantykiem 28 marca 2023 roku i szybko zaczął się pogłębiać. 29 marca przeszedł nad Wyspami Brytyjskimi, gdzie osiągnął największą siłę. Ciśnienie w centrum niżu spadło do około 980 hPa, a wiatr osiągnął prędkość do 120 km/h. Niż Markus w weekend słabnąć dotrze do Polski i będzie kształtował pogodę w naszym kraju.

Reklama

W piątek ośrodek niżu będzie przemieszczał się nad północnymi Niemcami i w nocy z piątku nad sobotę wkroczy również do Polski.

Możliwe rozproszone burze w piątek

W piątek nad Polską będzie występowała strefa chłodnego powietrza, które będzie charakteryzowało się również niedużą chwiejnością termodynamiczną. Oznacza to tyle, że będzie występowała konwekcja, szczególnie w Polsce północnej i ta konwekcja może przyczynić się do pojawienia się wyładowań i słabych burz.

W piątek dużo opadów deszczu, szczególnie konwekcyjnych. Na północy kraju lokalnie będzie padało intensywnie. Dosyć ciepły nadal dzień: maksymalnie 14 do 15 °C w pasie centralnym Polski. Wieczorem zacznie przychodzić ochłodzenie z północy i w nocy z piątku na sobotę większości miejsc Polski 8°C, ale na wybrzeżu już tylko 4°C.

YouTube player

Spływ arktycznego powietrza w sobotę.

Reklama

W sobotę ośrodek niżowy będzie przemieszczał się dalej przez Polskę w kierunku wschodnim, zaciągając od północy arktyczne powietrze. Na przeważającym obszarze kraju będą występowały przelotne opady deszczu, które miejscami mogą być intensywne. Chwilami będzie się przejaśniać, a wraz ze spływem chłodnych mas powietrza z północy Europy od północy przejaśnień będzie zdecydowanie więcej.

W sobotę na południu jeszcze temperatury dosyć wysokie, ponieważ osiągną maksymalnie do 14°C. Od północnego Zachodu natomiast będzie coraz bardziej zaznaczać się strefa arktyczna i tam temperatury cały dzień niskie do 4°C.

Opady mieszane, krupy śnieżnej w niedzielę.

Od rana będzie postępowała adwekcja chłodnych mas powietrza z północy a wraz z tymi chłodnymi masami powietrza będą pojawiały się rozpogodzenia i w wielu miejscach Polski północnej oraz centralnej w godzinach wieczornych w niedzielę będziemy mieli bezchmurne niebo. Im dalej na południe, tym więcej opadów. Opadów deszczu, opadów mieszanych, a w górach będzie padał śnieg. Możliwe też komórki konwekcyjne, z których będzie padała krupa śnieżna.

Reklama

W niedzielę temperatury powyżej 10°C jedynie na południowym wschodzie Polski. Na pozostałym obszarze zdecydowanie chłodniej. Na północy Polski do 4°C.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Efekt Jeziora / Efekt Morza. Czym jest to zjawisko? Jarosław Turała wyjaśnia. (lowcyburzpim.pl)

Inne wiadomości

Reklama