Przejdź do treści

Niż Marie. Zniszczenia po przejściu niżu. Brak ofiar i rannych.

Niż Marie przeszedł w ostatnich godzinach za naszą wschodnią granicą, psując pogodę w Polsce i powodując bardzo silny wiatr. Pojawiły się zniszczenia. Obyło się bez ofiar i rannych.

niż marie
fot. Shutterstock

Porywy punktowo do 105 km/h

Zgodnie z ostrzeżeniami prognozami wiatr nasilać się zaczął w nocy. Najsilniejsze porywy notowano na Wybrzeżu. W Darłowie zanotowano 25,6 m/s (92 km/h) a na stacji Rozewie o 25,3 m/s (91 km/h) – podał IMGW. Jednak miejscami, punktowo w strefie przybrzeżnej wiał do 105 km/h.

Niż Marie – Akcje służb

Najwięcej interwencji miało miejsce w woj. Pomorskim, gdzie strażacy interweniowali 18 razy. Wyjazdy związane były z silnym wiatrem powodującym szkody. Na terenie powiatu słupskiego zanotowano najwięcej — pięć zdarzeń.

W woj. zachodniopomorskim silny wiatr uszkodził budynek gospodarczy, w którym zawaliła się ściana (Pękanino pod Koszalinem), oraz dach domu mieszkalnego (Ustronie Morskie). Miejscami notowane są powalone drzewa.

Duża awaria energetyczna we Wrocławiu

Jak donosiła „Gazeta Wrocławska” po godzinie 15 w piątek z powodu silnego wiatru nastąpiła duża awaria energetyczna sieci Tauron. Bez prądu było tysiące wrocławian. Do godziny 17:00 usterka powinna zostać naprawiona.

Sztorm na Bałtyku

Na Morzu Bałtyckim nadal obowiązują ostrzeżenia przed sztormem do 6-7 i w porywach od 8 do 9 w skali Beauforta. Pojawiło się zjawisko cofki.

W tym momencie wiatr słabnie. Jest to jednak zapowiedź tego, co czekać będzie nas w weekend.