Przejdź do treści

Niż Ortrud nad południową Polską. Wielkoskalowe opady deszczu, mokrego śniegu i burze.

Na pogodę w północnej Polsce wpływa niż Nasim. Natomiast na południu Polski pogoda kształtowana jest przez niż Ortrud. I nim się dziś zajmiemy.

Niż Ortrud

Reklama

Niż ten powstał nad zachodnimi wybrzeżami Francji i stopniowo przemieszcza się na wschód Europy. W sobotę wkroczy nad Polskę południową, by następnie przemieścić się nad Ukrainę.

Front ciepły nad Polską w nocy z piątku na sobotę.

W piątek przed południem od południowego zachodu wkraczać zaczęła strefa opadów deszczu związana z frontem ciepłym omawianego niżu. Front jest bardzo rozciągnięty i zawiera segmentu frontu ciepłego i chłodnego. Z upływem dnia rozpadało się na całym południu Polski. Front odpowiedzialny za nie nocą z piątku na sobotę przemieszczać się będzie na wschód.

Reklama

W sobotę zrobi się bardziej dynamicznie. Niż wędrować będzie przez południową Polskę. Przyniesie silne opady deszczu oraz mokrego śniegu.

Front chłodny i burze na południowym wschodzie

Na południowym wschodzie (wschód woj. podkarpackiego oraz lubelskiego) zaznaczy się już koło południa szybko przemieszczający chłodny wycinek frontu. W jego strefie będą powstawać burze (SEKTOR B). Możliwe jest powstanie układu liniowego (trudno oszacować czy jeszcze w Polsce, czy już poza jej granicami). Z ewentualnymi burzami będzie powiązany wzrost prędkości wiatru oraz ulewne opady deszczu powodujące podtopienia.

Burze mogą pojawić się też na północnym zachodzie (SEKTOR A) w masie chłodnego powietrza. Jednak będą zdecydowanie słabsze.

niż ortrud, niż ortrud,deszczu
Reklama

Inne wiadomości

Reklama