Przejdź do treści

Niż SARAI zbliża się do Islandii. Ciśnienie spadło do 929 hPa. Wiatr osiąga 210 km/h a fale mają 15 metrów wysokości.

Niż SARAI przemieszcza się w stronę Islandii, gwałtownie pogłębiając. Ciśnienie w centrum niżu spadnie w poniedziałek do 929 hPa. Wiatr osiąga 230 km/h a fale mają ponad 15 metrów wysokości. NOAA NWS wydało ostrzeżenia.

niż sarai,

Niż SARAI uderza w Islandię.

Reklama

Niż SARAI pogłębiając się, zbliża do Islandii, przynosząc silne załamanie pogody, intensywne opady śniegu oraz potężne fale sztormowe. Służby meteorologiczne Islandii wydały czerwone ostrzeżenie dla południowego wschodu kraju.

niż sarai, niż sarai,Islandia
Ostrzeżenia dla Islandii.

Niż SARAI na północnym Atlantyku i jego cyklogeneza

W piątek w okolicach wschodnich wybrzeży Kanady dało się zauważyć na radarach powstający i pogłębiający nad Atlantykiem niż. Nadano mu nazwę SARAI. To nic nowego. Bardzo często w tamtych rejonach powstają niże, które wędrują na wschód, w stronę Europy. Dzięki odpowiednim warunkom zaczął się on bardzo intensywnie pogłębiać. Z tego powodu zakwalifikowano go jako tzw. cyklon bombowy. Intruzja ciepłych mas powietrza z obszarów podzwrotnikowych i zetknięcie się ich z zimnymi masami powietrza z obszarów polarnych oraz parujące wody oceaniczne były idealnymi warunkami do silnego pogłębienia się niżu.

Reklama

W jego centrum ciśnienie spadnie w bardzo szybkim tempie do 929 hPa. Zakwalifikować go można było do tzw. cyclonic bomb (o tym niżej). Wiatr szczególnie w południowym sektorze niżu rozpędzał się będzie do 200 – 210 km/h w porywach. Z tego powodu fale sztormowe osiągną miejscami powyżej 15 metrów wysokości. To kolejny, tak silny niż po niżu Barbara z początku stycznia 2022 roku.

niż sarai, niż sarai,Islandia
Wysokość fal Źródło. Windy

Niż SARAI nad Polską

Wypełniający się niż dotrze też nad Polskę. Ze wstępnych prognoz wynika, że dotrze nad nasze terytorium w najbliższy piątek. Jednak nie będzie już u nas groźny. Przyniesie jedynie silniejszy wiatr nad Morzem Bałtyckim.

Gwałtowna cyklogeneza i cyklon bombowy

Cyklon bombowy z to jedna z nieformalnych nazw bardzo głębokiej i gwałtownej, wybuchowej cyklogenezy. Najczęściej mówi się na nią „cyclonic bomb”. W jej wyniku powstaje układ niskiego ciśnienia. Układ ten dzięki odpowiednim warunkom bardzo szybko się pogłębia. Ciśnienie gwałtownie spada.

Reklama

Aby głęboki niż nazwać cyklonem bombowym, ciśnienie w jego centrum musi spadać przynajmniej o 24 milibary w ciągu 24h. W wyniku bardzo dużych różnic ciśnienia wiatr wokół centrum niżu gwałtownie przyspiesza. Intensyfikują się też niebezpieczne zjawiska, jak ulewy i burze.

Podobnie jak normalny cyklon poza tropikalny, cyklon bombowy czerpie energię ze zmian temperatury między cieplejszymi masami w kierunku równika i chłodniejszymi masami w kierunku regionu arktycznego, a także pionowo w całej atmosferze. Ten typ cyklonu różni się od cyklonów tropikalnych, które czerpią energię z ekstremalnie ciepłych temperatur powierzchni morza w regionie tropikalnym.

Reklama