Przejdź do treści

Obłoki srebrzyste nad Polską. Jak powstają? Kiedy i gdzie je obserwować? Czy jest radar? Jak je fotografować?

Obłoki srebrzyste zwykle pojawiają się w czerwcu. Najczęściej w drugiej połowie miesiąca. Dziś tj. w sobotę 09.07.2022 widać je bardzo dobrze z terenu całej Polski.

Jak powstają?

Reklama

Obłoki srebrzyste inaczej zwane chmurami NLC są wyjątkowo wysoko położonymi chmurami, które znajdują się w mezosferze na wysokości około 75-85 km.

„Badania sugerują, że obłoki złożone są z mikroskopijnych kryształków lodu[4]. Nie jest pewne, w jaki sposób para wodna pojawia się w tak wysokich częściach atmosfery. Rozważane wyjaśnienia wskazują m.in. na upadki meteorów[5]; zaobserwowano również powstawanie takich obłoków po startach rakiet i wahadłowców kosmicznych, ponieważ gazy wylotowe silników używanych w czasie przelotu na tej wysokości składają się w zdecydowanej części z pary wodnej” Wikipedia.

Kiedy je obserwować?

Reklama

Sezon na obłoki srebrzyste zaczyna się w okolicy maja i trwa do końca lipca.

Najlepiej wypatrywać ich na północnym horyzoncie zaraz po zmroku i nad ranem. Wybrać należy miejsce, w którym jest mocne zacienienie i małe zanieczyszczenie światłem. Największe szanse na ich złapanie mamy w godzinach 22:00 – 24:00. Jednak ostatnie obserwacje pokazują, że obłoki mogą pojawić się w każdym momencie nocy.

Gdzie je obserwować?

Generalnie w każdym miejscu, gdzie zanieczyszczenie światłem jest jak najmniejsze. W tym celu może nam pomóc mapa zanieczyszczenia światłem znajdująca się pod tym linkiem: Light pollution map

Reklama

Pamiętać należy, że częściej występują w północnej części kraju.

Radar

Niestety nie ma sprawdzonego radaru dotyczącego NLC. Jest co prawda produkt radarowy dostarczany przez Instytut Badawczy w Kühlungsborn pod linkiem: OSWIN – Mesosphere – Research – Leibniz-Institut für Atmosphärenphysik, Kühlungsborn (iap-kborn.de) . Z doświadczenia jednak wiemy, że nie zawsze się sprawdza.

Dlatego też warto śledzić grupy tematyczne i portale społecznościowe, w których inni raportują o tym, czy obłoki się pojawiają.

Jak fotografować?

Reklama

Sfotografować obłoki srebrzyste możemy telefonem. Ale preferowana jest lustrzanka. Koniecznie korzystamy ze statywu, aby ustabilizować ujęcie. Przyda się też wyzwalacz czasowy lub wężyk spustowy.

Zdjęcia warto zapisywać w formacie RAW, aby móc później wyedytować. Jeśli chodzi o obiektyw – im jaśniejszy, tym lepszy.

Obserwacje 14/15 czerwca

NLC najlepiej były widoczne z północnych terytoriów Polski. Poniżej kolka zdjęć obserwatorów:

obłoki srebrzyste
Fot. Anna Nidecka

Obserwowano je też na Litwie:

Obłoki srebrzyste, Obłoki srebrzyste,jak powstają,kiedy je obserwować,radar
Poniewież, Audrone Lotovaite

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama