Przejdź do treści

Obowiązek opon zimowych od 1 listopada? NIE W POLSCE.

Pod jednym z naszych postów na FP pojawiły się sugestie, że w Polsce pojawił się obowiązek zmiany opon na zimowe od 1 listopada.
Od razu odpowiadamy – w Polsce takiego obowiązku nie ma. Mówienie, że w Polsce obowiązuje nakaz zmiany opon na zimowe od 1 listopada TO WPROWADZANIE KIEROWCÓW W BŁĄD.

Obowiązek opon zimowych od 1 listopada? NIE W POLSCE.
Foto: Juergen Faelchle / Shutterstock

Obowiązek zimowych w Polsce?

Reklama

Polskie przepisy nie przewidują narzucania obowiązku wymiany opon. Nie ma daty granicznej, po której powinniśmy mieć dany typ opony narzucony przez ustawodawcę.

Temat wdrożenia obowiązku zmiany opon pojawia się co jakiś czas, jednak nie niesie za sobą konkretnych działań.

Reklama

Co więcej: 1 stycznia 2022 roku wszedł w życie nowy taryfikator mandatów. 17 września 2022 roku pojawił się taryfikator punktów karnych. W żadnym z tych dokumentów nie ma kary za jazdę na oponach letnich zimą.

Zwolennicy i przeciwnicy

Zwolennicy zmiany opon na zimowe zwracają uwagę na wzrost poziomu bezpieczeństwa i spadek liczby wypadków w krajach gdzie taki obowiązek już jest. Co więcej, ułatwiłoby to uzyskiwanie odszkodowania po wypadku.

Przeciwnicy takiego obowiązku zwracają uwagę na fakt, że zimy w naszym kraju są coraz słabsze. Warunki klimatyczne się zmieniają. Zimy nie są już tak długie i ostre jak kiedyś.

Czy mogę dostać mandat za letnie opony w zimie?

Reklama

Podczas kontroli drogowej za to mandatu nie otrzymamy. Możemy jednak otrzymać za szereg innych rzeczy związanych z naszym ogumieniem. Za zbyt mały bieżnik na oponie (minimum to 1,6 mm dla auta osobowego) możemy otrzymać zgodnie z nowym taryfikatorem 1000 zł mandatu.

Policjant sprawdzi też, czy na jednej osi są zamontowane takie same opony. Opony nie powinny wystawać poza obrys nadwozia. W przeciwnym wypadku czekają nas konsekwencje w postaci mandatu i odebrania dowodu rejestracyjnego.

Obowiązek opon zimowych od 1 listopada w innych krajach

Faktem natomiast jest taki obowiązek w innych krajach Europy. Takich jak: Austria, Chorwacja, Czechy, Czarnogóra, Francja, Włochy czy Estonia (tam od 1 grudnia).

Reklama

I warto to mieć na uwadze, wyjeżdżając za granicę. Bo w tych krajach możemy dostać mandat za jazdę na letnich oponach.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama