Przejdź do treści

Ochłodzenie i opady śniegu. Kiedy możemy się ich spodziewać? 09.11.2021

Wysłaliście nam wczoraj dużo zapytań w tej sprawie. Wiele portali zaczęło się przyglądać prognozom długoterminowym, w których było widać silne opady śniegu. To prognozy długoterminowe i wiele może się jeszcze zmienić. Pewne jest jednak, że będzie coraz chłodniej.

śniegu, ochłodzenie,
Prognoza pokrywy śnieżnej na 23 listopada – GFS. Źródło: WXCHARTS

Ochłodzenie od 16 listopada i opady śniegu od 20 listopada?

Model GFS we wstępnych prognozach pokazuje silniejsze incydenty śnieżne już od 20 listopada. Wg. wyliczeń już 23 listopada pokrywa śnieżna pojawić się może w całym kraju. Pierwsze większe ochłodzenie widoczne jest już koło 16 listopada. Temperatury w nocy poniżej zera w większości kraju.
Model GFS pokazuje wstępne obliczenia długoterminowo — do 384 godzin w przód.

Jak już kiedyś wspominaliśmy, prognozy na więcej niż 24 godziny w przód należy traktować z przymrużeniem oka. Tym bardziej że pozostałe modele nie wyliczają jeszcze na taką odległość.
Wydaje się jednak prawdopodobne ochłodzenie oraz spływy arktycznego powietrza po 16 listopada. A zatem i incydenty śnieżne w późniejszym terminie. Warto więc powoli rozważyć zmianę opon na zimowe.

śniegu, śniegu,ochłodzenie
Prognoza temperatury na noc 16-17 listopada – GFS. Źródło: WXCHARTS

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Jest wiele opinii na ten temat. Przyjmuje się najczęściej, że zmienić opony na zimowe należy już wtedy gdy temperatury w dzień oscylują na poziomie kilku stopni powyżej zera. W porze późno jesiennej często występują w nocy i nad ranem przymrozki, przez co na drodze może pojawić się cienka warstwa lodu. O wypadek w takiej sytuacji jadąc na letnich oponach niestety bardzo łatwo
Już dziś (09.11) na północnym wschodzie mieliśmy temperatury ujemne, które połączone z mgłą tworzyły niebezpieczne oblodzenia.