Przejdź do treści

Ocieplenie i pył saharyjski nad Polską za sprawą wyżu Reiner. W czwartek przejście frontu chłodnego. Deszcz, burze i ochłodzenie.

W najbliższych godzinach dostaniemy się pod wpływ wyżu Reiner. Zapewni nam on poprawę pogody i ocieplenie. Zaciągnie jednak do Europy Środkowej duże ilości pyłu saharyjskiego. W czwartek nastąpi wyparcie ciepłych mas powietrza. Front chłodny przyniesie deszcz i miejscami burze.

Wyż Reiner

Reklama

Wyż Reiner przemieszcza się w tym momencie znad Serbii w kierunku północnym. Będzie się jeszcze umacniał. I w środę centrum znajdzie się nad Polską wschodnią z ciśnieniem maksymalnym 1026 hPa. Nie będzie to bardzo wysokie ciśnienie, zatem powinniśmy się czuć dobrze. Ale już na tyle wysokie, że pogoda się poprawi, a za sprawą cyrkulacji napłynie cieplejsze powietrze.

Ocieplenie w najbliższych dniach

Za sprawą wyżu pierwsze ciepłe masy powietrza zaczną napływać do południowego zachodu oraz zachodu Polski. Już we wtorek tam temperatury wzrosną do 13°C.

Reklama

Temperatury jednak bardzo szybko nocą spadną. Na zachodzie do 6°C, natomiast na wschodzie od zera do -2°C.  Zdecydowanie cieplej będzie w środę. Ciepłe masy powietrza bardziej dynamicznie wkroczą nad zachodnią Polskę. Tam na krańcach zachodnich temperatury wzrosną do 18 – 20°C W zachodniej i północnozachodniej Polsce do 16°C, natomiast najchłodniej na Wschodzie – 10 do 12°C. 

Amplituda temperatur będzie bardzo duża, ponieważ nocą ze środy na czwartek temperatury znów mocno spadną. Najcieplej będzie na zachodzie. Tam do 10°C, natomiast znów najchłodniej na wschodzie od 2 do 4°C. Pojawią się przygruntowe przymrozki.

Najcieplejszym dniem będzie zdecydowanie czwartek. Temperatury w całym w kraju wzrosną do 18°C. Najcieplej na zachodzie  nawet do 20 –  22°C. 

Reklama

Jednak to ocieplenie nie potrwa długo, ponieważ już w godzinach południowych od północnego zachodu zacznie wkraczać front atmosferyczny chłodny. Bardzo szybko wypierał będzie ciepłe powietrze w kierunku południowowschodnim. W piątek już cieplej jedynie na południowym wschodziePolski – do 14°C.

Poprawa pogody

W ostatnich dniach mieliśmy nad Polską adwekcję chłodnej masy powietrza, która była zasobna w wilgoć. Dzięki temu pojawiały się komórki konwekcyjne. W wielu miejscach bardzo malownicze. Ta konwersacja zostanie wypchnięta na południowy wschód już na tereny Ukrainy. We wtorek będziemy mieli zachmurzenie średnie do dużego w Polsce zachodniej oraz małe do średniego w Polsce wschodniej. Właśnie za sprawą tego wyżu, o którym pisaliśmy powyżej.

W środę jeszcze ładniejsza pogoda na wschodzie i w pasie centralnym. Większe zachmurzenie będzie na zachodzie Polski. Nie powinno nigdzie padać.

Reklama

W czwartek natomiast nadciągnie front atmosferyczny, który popsuje pogodę w całym kraju. Ale o tym w niższym akapicie.

Pył saharyjski nad Polską

Jednak specyficzne ułożenie wyżu (z którego powietrze przemieszcza się do zewnątrz zgodnie z ruchem wskazówek zegara) oraz niżu nad Algerią (ruch przeciwny do wskazówek zegara) spowoduje zaciąganie cieplejszego powietrza zawierającego jednak duże ilości pyłu saharyjskiego nad Europę Środkową.

Pył zacznie napływać już we wtorek wraz z cieplejszymi masami powietrza nad zachodnią Polskę. Największe ilości pyłu znajdować się będą w środę nad Niemcami oraz zachodnią Polską.

ocieplenie, ocieplenie,pył saharyjski,reiner,przejście frontu,deszcz

Po czym rozpoznać, że w atmosferze mamy pył saharyjski?

Reklama

Najprościej spojrzeć w niebo. Niebo z błękitnego zmienia się w pożółkłe. Matowe. Wschody i zachody słońca stają się bardziej „krwiste”. Tarcza słoneczna jest też „spowita” zanieczyszczeniem. Na samochodach i szybach, meblach i wszystkim tym, co znajduje się na zewnątrz osiada pył. Dlatego mycie samochodów nie ma sensu.

Nadejście frontu chłodnego. Deszcz i burze.

W czwartek w godzinach porannych od północnego zachodu zacznie wkraczać front atmosferyczny chłodny. Oddzielać on będzie ciepłe powietrze znajdujące się na południu i wschodzie od chłodnego powietrza, które to ciepłe powietrze będzie wypierać. Na froncie chłodnym będzie zaznaczona wąska strefa silnych opadów deszczu.

W centralnym i zachodnim wycinku frontu nad Polską jest możliwość wykształcenia się burz. Ale tu jeszcze sytuacja niepewna. To wyklaruje się prawdopodobnie w środę.

Reklama

Nie widać na mapach, żeby temu frontowi towarzyszyły bardzo silne porywy wiatru, więc tego raczej nie musimy się obawiać. Na pewno napiszemy froncie jeszcze oddzielny komunikat.

Wiadomości

Reklama