Przejdź do treści

Ocieplenie w środę i czwartek. Temperatury do 17 stopni Celsjusza. Ciepły sektor powietrza nad Polską.

Po ostatnich dość chłodnych dniach nadchodzi ocieplenie. Polska dostanie się w sektor ciepłego powietrza. W środę i czwartek temperatury wzrosną nawet do 17°C, a następnie nadejdzie załamanie pogody. Sprawdzimy, jak temperatury będą się kształtowały z dnia na dzień.

Ocieplenie w środę

Reklama

Podczas analizy temperatury na najbliższe dni, skupimy się na modelu meteorologicznym Swiss 4×4. We środę nad ranem Polska będzie podzielona na dość ciepłe południe i południowy zachód, gdzie temperatury wzrosną do 10°C i na bardzo chłodną, północ i północny wschód, gdzie temperatury będą oscylować w granicach od zera do 2°C.

W miarę upływu dnia ciepłe powietrze z południa i południowego zachodu będzie coraz szybciej wypierać chłodne masy powietrza z Polski północnej. Tak że w godzinach popołudniowych i wieczornych na południu i południowym zachodzie temperatury wzrosną do 14°C, a miejscami nawet do 16°C. Najchłodniej na krańcach południowowschodnich. Tam temperatury od 2 do 4°C.

ocieplenie, ocieplenie,w środę,czwartek

Temperatury w czwartek

Reklama

Nocy ze środy na czwartek w całym kraju już ciepła. Na północnym wschodzie najchłodniej – do 8°C, w centrum i na południu temperatury od 10 do 12°C.

Środa będzie bardzo ciepłym dniem. Najcieplej na południowym wschodzie i na Podkarpaciu. Tam temperatury wzrosną do 16°C, a nawet 18°C. Jest mała szansa na to, że przekroczą 20°C. Niewiele chłodniej będzie w centrum i na południowym zachodzie Polski. Tam od 14 do 16°C. Najchłodniej na północy – 12 / 14°C.

ocieplenie, ocieplenie,w środę,czwartek

Front chłodny i ochłodzenie

Na ostatniej mapie mogliśmy zobaczyć na północnym zachodzie chłodniejszą masę powietrza, która już powoli wkraczała do Polski. Jest to właśnie front atmosferyczny, który oddziela cieplejsze masy powietrza znad południowej Polski oraz chłodniejsze masy powietrza nadciągające od północnego zachodu Polski.

Reklama

Nocą z czwartku na piątek front ten bardzo dynamicznie będzie przemieszczał się przez Polskę od północnego zachodu i w związku z tym wypierał systematycznie cieplejsze masy powietrza, zastępując je o wiele chłodniejszymi. Po przejściu frontu temperatury nie będą przekraczały już 8°C. W nocy powrócą przymrozki.

Frontowi będzie towarzyszyło bardzo silne załamanie pogody z możliwymi burzami i bardzo silnymi porywami wiatru, ale tym zajmiemy się w kolejnym artykule.

ocieplenie, ocieplenie,w środę,czwartek

Inne wiadomości

Reklama