Ofiara śmiertelna wichury na Pomorzu. Na auto spadło drzewo. 19.11.2021

Docierają do nas informacje, że dzisiejszy silny wiatr (przez niektórych mocno bagatelizowany) zebrał właśnie śmiertelne żniwo. Pierwsza ofiara śmiertelna w powiecie słupskim. Apelujemy o rozwagę.

Ofiara śmiertelna wichury na Pomorzu. 19.11.2021

Tragedia na drodze

Do tragedii doszło w miejscowości Muranowiec (powiat słupski) na jadący drogą krajową nr 213 samochód osobowy spadło przewrócone przez silny wiatr drzewo. Stało się to o godzinie 21.23. W wyniku tego zdarzenia śmierć poniósł 35-letni mężczyzna. Kobieta z nim jadąca została ranna.

W innych miejscach na Pomorzu Strażacy również walczą ze skutkami wichury.

Silny wiatr na Pomorzu

Pomorze zmaga się dziś z bardzo silnym wiatrem. Najsilniejszy poryw odnotowano na stacji pomiarowej w Rozewie. Wynosił ponad 120 km/h. Tylko do godziny 22:00 strażacy odnotowali ponad 180 zdarzeń z nim związanych. Odnotowano też przerwy w dostawie prądu, o czym informował też Jarosław Turała.


Problemy z lądowaniem mają też samoloty, które muszą walczyć z silnym wiatrem bocznym.

ofiara śmiertelna, ofiara śmiertelna
Prędkość na stacji pomiarowej Rozewie. Źródło: IMGW

Ostrzeżenie pogodowe IMGW. Silny wiatr.

Najmocniej będzie wiać po godzinie 20:00 w rejonie Zatoki Gdańskiej. Porywy mogą przekroczyć 100 km/h. W związku z tym IMGW wydało ostrzeżenia II stopnia (Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 100 km/h, z zachodu i południowego zachodu.):

ofiara śmiertelna, ofiara śmiertelna
Źródło: IMGW

Ostrzeżenia pierwszego stopnia natomiast obowiązują w całym pasie północnym Polski. Prognozy utrzymują wystąpienie silnego wiatru na wybrzeżu.

Jak zachować się podczas silnego wiatru.

Jak zachować się podczas wichury — opisaliśmy W TYM artykule.