Przejdź do treści

Ogromne fale do 40 m wysokości podczas przejścia niżu SARAI przez Islandię. Pobity rekord z 1990 roku.

Tydzień temu opisywaliśmy bardzo dynamiczny i głęboki niż Sarai który zagrażał Islandii. Jak informuje islandzka Administracja Dróg i Wybrzeża na bojach zarejestrowano podczas jego przechodzenia serię fal o wysokości ponad 30 metrów. Jedna z nich osiągnęła ponad 40 metrów i uszkodziła boję pomiarową.

ogromne fale, ogromne fale,sarai,islandię,rekord
Foto: 123RF

Niż SARAI na północnym Atlantyku i jego cyklogeneza

Reklama

W piątek 4 lutego 2022 roku w okolicach wschodnich wybrzeży Kanady dało się zauważyć powstający i pogłębiający się niż. Nadano mu imię SARAI. To nic nowego. Bardzo często w tamtych rejonach powstają niże, które wędrują na wschód, w stronę Europy.

Tym razem jednak warunki do głębokiej cyklogenezy były idealne. Intruzja ciepłych mas powietrza z obszarów podzwrotnikowych i zetknięcie się ich z zimnymi masami powietrza z obszarów polarnych oraz parujące wody oceaniczne były idealnymi warunkami do silnego pogłębienia się niżu. Tak też się stało. Z tego powodu zakwalifikowano go jako tzw. cyklon bombowy.

ogromne fale, ogromne fale,sarai,islandię,rekord

Gwałtowny spadek ciśnienia w centrum niżu

Reklama

W jego centrum ciśnienie bardzo gwałtownie spadało, ostatecznie osiągając rekordowo niskie 929 hPa. Zakwalifikować go można było do tzw. cyclonic bomb. Huraganowy wiatr, szczególnie w południowym sektorze niżu rozpędzał się do 220 – 250 km/h w porywach. Z tego powodu fale sztormowe w tym sektorze osiągały średnio 20 metrów wysokości. Jednak pojawiła się seria o wiele wyższych fal.

ogromne fale, ogromne fale,sarai,islandię,rekord

Ogromne fale zarejestrowane w okolicach Islandii

Jak poinformowała Administracja Dróg i Wybrzeża w opracowaniu na swojej stronie boja znajdująca się w okolicach Garðskagadufl wielokrotnie mierzyła fale mierzące powyżej 15 metrów podczas apogeum wichury, które miało miejsce 7 lutego 2021 roku. W sumie zarejestrowała tego dnia 10 fal o wysokości 25 metrów, 4 fale o wysokości ponad 30 metrów i w końcu jedną, największą o wysokości ponad 40 metrów. Fala ta uderzając, uszkodziła boję pomiarową. Prawdopodobnie tak wysokich fal było więcej.

ogromne fale, ogromne fale,sarai,islandię,rekord

Pobity rekord z 1990 roku.

Tym samym pobity został rekord wysokości zarejestrowanych fal z 9 stycznia 1990 roku kiedy to w tej samej lokalizacji najwyższe zarejestrowane fale wynosiły 25 metrów.

Reklama

Przeprowadzana jest dalsza analiza fal, która potwierdza jakość danych. Jeśli dane się potwierdzą, będzie to zdecydowanie najwyższa zmierzona fala na islandzkich plażach i prawdopodobnie jedna z wyższych mierzonych na świecie.

Islandzka Administracja Dróg i Wybrzeża

Islandzka Administracja Dróg i Wybrzeża prowadzi monitoring wysokości fal wokół Islandii dzięki czujnikom umieszczonym w bojach. Każdy z nas może również obserwować te wskaźniki. Poniżej znajduje się link do monitora wysokości fal: Sjólag (sjolag.is)

Reklama