Przejdź do treści

Ogromne pożary w Rosji. Na Syberii płonie ponad 2,2 mln hektarów. Pożary rozprzestrzeniają się w szybkim tempie.

Ogromne pożary w Rosji

Rosja zmaga się z potężnymi pożarami lasów i torfowisk. Najwięcej pożarów występuje na Syberii. Obecny obszar pożarów lasów płonących w całej Rosji jest dwa razy większy niż obszar pożarów w tym samym czasie w ubiegłym roku. Takie informacje podał w tym tygodniu dziennik biznesowy Kommiersant, powołując się na Greenpeace Russia. Czternaście regionów Rosji ogłosiło specjalne reżimy ogniowe, z najpoważniejszymi pożarami na Syberii i Dalekim Wschodzie.

Spłonęło ponad 2,2 mln hektarów

Reklama

Pożary w Rosji rozprzestrzeniają się w zastraszającym tempie. W tym momencie zasięg ich to około 2.2 hektarów.

Pożary w Rosji niosą ze sobą smog

W obwodzie nowosybirskim ugaszono do tej pory 433 pożary lasów. Niestety doprowadziło to do ogromnego smogu otaczającego trzecie co do wielkości miasto Rosji, Nowosybirsk.

Reklama

W mieście Krasnojarsk władze sanitarne stwierdziły, że stężenie drobnych cząstek (PM) w powietrzu przekroczyło poziomy uważane za niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego. Zanieczyszczenie spowodowane jest dymem z pożarów szalejących na Syberii.

Pożary w regionie Omska

Prawie 300 pożarów traw zgłoszono w regionie Omska w zachodniej Syberii, a dym z pożarów dotarł do miasta Tiumeń oddalonego o 625 kilometrów.

„Niedaleko Omska ponad 100 hektarów lasu sosnowego płonie wzdłuż autostrady Cherlak. Mgłę i dym z pożarów można zobaczyć przez dziesiątki kilometrów, w tym w Omsku. Tymczasem gubernator regionu organizuje festiwale [proputinowskie] i wcale nie jest jasne, co robi regionalne Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych” – napisało na Twitterze stowarzyszenie obywatelskie w Omsku.

Przyczyna pożarów

Reklama

Syberia padła ofiarą coraz bardziej niszczycielskich pożarów w ostatnich latach, ponieważ z roku na rok tereny Syberii nawiedzają coraz większe i silniejsze susze. Susze wraz z dosyć wysokimi temperaturami zamieniają ogromne połacie lasów w regionie w istną beczkę prochu.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama