Przejdź do treści

Ogromny grad we Włoszech. Aktualizacja. Nowy, oficjalny rekord Europy: 19 cm.

Ogromny grad we Włoszech. Aktualizacja. Nowy, oficjalny rekord Europy: 19 cm.

Reklama

Nowy europejski rekord wielkości gradu podczas największej serii burz gradowych, które nawiedziły Europę, został zmierzony 24 lipca 2023 roku w Azzano Decimo. ESSL potwierdziło wielkość gradziny na podstawie zdjęć i materiałów video.

Poprzedni rekord padł w pobliżu Treviso we Włoszech 19 lipca 2023 r. i wyniósł na 16 cm. Wydarzenie zostało również potwierdzone przez ESSL.

Rekordowa wielkość gradu

Reklama

Od kilku dni silne superkomórki burzowe nawiedziły dużą część południowej Europy. Według ekspertów European Severe Storms Laboratory (ESSL), „gigantyczny grad” (grad o średnicy większej niż 10 cm) odnotowano 24 razy – 2 razy w Chorwacji i 22 razy we Włoszech.
W Chorwacji największy grad stwierdzono w Rybniku, szacowany na 13 cm. średnicy. We Włoszech największy grad spadł w Azzano Decimo. Specjaliści z Europejskiej Bazy Danych o Trudnych Warunkach Pogodowych (ESWD) szacują wielkość tego gradu na 19 cm. w średnicy na podstawie zdjęć.

„Według naszych informacji będzie to największe zarejestrowane zdarzenie gradowe w Europie”, mówi Thilo Kuhne, kierownik ds. Kontroli jakości w Europejskiej Bazie Danych o Trudnych Warunkach Pogodowych. „Poprzedni rekord wynosił 16 cm. z dnia 19 lipca 2023 r. w Carmignano di Brenta”.

Obrażenia i straty

Oprócz ogromnych szkód gospodarczych, grad spowodował 109 obrażeń u ludzi tylko tego jednego dnia, zgodnie z europejską bazą danych o trudnych warunkach pogodowych.

Reklama

ESSL otrzymuje dane od dużej europejskiej sieci entuzjastów meteorologii, którzy współpracują ze służbami meteorologicznymi. Przypadki włoskie, w tym nowy rekordowy gradu, zgłosiła firma Pretemp – Previsione Temporali, która ściśle współpracuje z ESSL.

Zapraszamy na stronę Autora wpisu: Burze – komunikaty i ostrzeżenia

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inne wiadomości.

Reklama