Przejdź do treści

Opady deszczu i ochłodzenie w weekend. Wędrówka frontu atmosferycznego nad Polską.

Opady deszczu i ochłodzenie w weekend. Wędrówka frontu atmosferycznego nad Polską.

W piątek jeszcze ciepło w większości Polski

Reklama

Piątek jest jeszcze ciepłym i bardzo słonecznym dniem w Polsce południowej, centralnej oraz wschodniej. Tam temperatury lokalnie wzrastają do 26 – 27°C. Tam też mamy piękną oraz słoneczną pogodę. Niestety od zachodu zbliża się front atmosferyczny, który zmienia pogodę oraz obniża temperatury.

Aktualna prognoza Video


Opady deszczu. Wejście frontu atmosferycznego w piątek.

W piątek, w godzinach popołudniowych zachmurzenie całkowite już w Polsce północno zachodniej. Występują tam opady deszczu, lokalnie o nasileniu średnim. Front ten przemieszcza się w kierunku południowo wschodnim, obejmując kolejne tereny. Przed frontem atmosferycznym notujemy zachmurzenie piętra wysokiego, które przynosi bardzo ładne zjawiska optyczne na niebie.

Reklama

Do piątkowego wieczora front atmosferyczny obejmie województwo zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie oraz lubuskie. W strefie frontu atmosferycznego będziemy notowali opady deszczu o natężeniu słabym bądź średnim. Lokalnie mogą wystąpić dosyć silne opady deszczu związane z konwekcją.

Wędrówka frontu w sobotę

W nocy z piątku na sobotę front będzie wędrować dalej w kierunku południowo wschodnim i nad ranem obejmie prawie całą Polskę, prócz województw południowo wschodnich. W strefie frontu atmosferycznego będą występować opady deszczu, lokalnie o natężeniu dużym. Mogą występować wbudowane burze. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, padać nie powinno jeszcze w województwach południowo wschodnich, między innymi w lubelskim, podkarpackim, małopolskim oraz świętokrzyskim. Zacznie też powoli się przejaśniać w województwie zachodniopomorskim, gdzie będzie już zdecydowanie chłodniej.

Temperatury wieczorem i w nocy

W piątek w większości miejsc polskiej temperatury od 24 do 26°C. Jednak widzimy już w strefie frontu atmosferycznego w województwie zachodniopomorskim i pomorskim spadki temperatury do 18°C. W kolejnych godzinach nastąpi wypieranie ciepłej masy powietrza i coraz większa część północnego zachodu będzie objęta chłodniejszą masą powietrza.

Reklama

Mimo to jeszcze noc będzie całkiem ciepła. W wielu miejscach Polski od południowego zachodu po północny wschód temperatury od 16 do 20°C, najchłodniej na północnym zachodzie Polski od 14 do 16°C oraz na południowym wschodzie Polski od 10 do 14°C.

Opady w sobotę

Do południa opady przemieszczą się w kierunku południowo wschodnim i zaczną obejmować również województwo lubelskie oraz podkarpackie. Na północnym zachodzie Polski, za frontem atmosferycznym napłynie chłodniejsza masa powietrza, która będzie charakteryzowała się niedużą chwiejnością, a to będzie powodowało powstawanie komórek konwekcyjnych przynoszących silniejsze opady deszczu.

Do wieczora front powinien znajdować się już jedynie w Polsce południowo wschodniej. Na pozostałym obszarze poprawa pogody.

Temperatury w sobotę.

Reklama

W sobotę nastąpi już całkowite wyparcie ciepłej masy powietrza i w całym kraju temperatury nie przekroczą 20°C. W najcieplejszym momencie dnia wynosić będą od 16 do 18°C.

Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA IOS


Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama