Przejdź do treści

Opady i burze. Pogoda na piątek. Komentarz synoptyka ICM UW.

Opady i burze. Pogoda na piątek. Komentarz synoptyka ICM UW.

Komentarz synoptyka ICM UW – poranek.

Reklama

Dzisiejszy, wczesny poranek (godzina 5-ta) jest pochmurny, a w zachodniej połowie kraju także deszczowy, z frontowymi, rozproszonymi opadami deszczu jednostajnego i przelotnego, i bez burz, wykazującymi tendencję do przesuwania się w kierunku wschodnim. Natomiast słabe, tzw. „punktowe opady deszczu”, rejestrowane są w pasie od Zatoki Gdańskiej, przez Mazowsze po Kielecczyznę (https://cmm.imgw.pl/cmm/?page_id=16993 ). Temperatura na znacznym obszarze obejmującym dzielnice zachodnie i centralne przeważnie w interwale 15 – 17 stopni, natomiast na wschodzie 11 – 13 stopni, a na jego krańcach (Suwalszczyzna, wschodnia Białostocczyzna i Bieszczady) przy bezchmurnym niebie tylko 8, 9 stopni. Wiatr z sektora południowego, słaby lub cisza wiatrowa.

YouTube player

W ciągu dnia

W ciągu dnia padać będzie głównie deszcz przelotny, przeważnie o umiarkowanym natężeniu, ale lokalnie intensywny, a od godzin południowych spodziewane są burze, głównie w dzielnicach centralnych i południowych, z tendencją do przesuwania się w kierunku wschodnim, słabnące i stopniowo zanikające u schyłku dnia oraz w porze nocnej. Nadal dominować będzie zachmurzenie całkowite w strefie okludujących się frontów atmosferycznych, natomiast w strefie za frontowej, dominować będzie duże, okresami umiarkowane zachmurzenie wewnątrzmasowe, kłębiaste i warstwowo kłębiaste. Temperatura, warunkowana adwekcją umiarkowanie ciepłego powietrza polarnego oraz zachmurzeniem i opadami, w najcieplejszej porze dnia ułożona strefowo, od najniższej w pasie od Warmii i Mazur po Lubelszczyznę i Podkarpacie 16, 17 stopni, miejscami tylko 15, natomiast na pozostałym obszarze przeważnie 20, 22 stopnie. Wiatr słaby i umiarkowany z sektora południowego w przedniej części zatoki niżowej do zachodniego w jej tylnej części.

Kolejna noc

Reklama

Nocą, głęboka zatoka niżowa z okludującymi się frontami wychodzić będzie poza naszą granicę wschodnią, zabierając ze sobą frontowe opady deszczu. W jej tylnej części postępować będzie kompensacja ciśnienia zmierzająca do rozbudowy mobilnego klina wyżowego przesuwającego się nad dzielnice zachodnie. Znacznie zmniejszy się gradient baryczny, a to przy wilgotnym podłożu sprzyjać będzie formowaniu się niskich chmur Stratus, a lokalnie niewykluczone są mgły radiacyjne. Ich rozpraszanie postępować będzie w miarę dopływu ciepła słonecznego, ale chmury Stratus utrzymają się nico dłużej, stopniowo ulegając skłębianiu się.

Kolejne dni

Z kolei jutro, w miarę przesuwania się klina wyżowego na wschód, przynoszącego poprawę pogody, jego miejsce stopniowo zajmowane będzie przez kolejną zatokę niżową z okludującymi się frontami atmosferycznymi, prowadzącymi opady deszczu o znacznie większej intensywności od dzisiejszych oraz letnie burze. Temperatura nadal łagodna, a słaby i umiarkowany wiatr zmieniać będzie kierunek z zachodniego w przedniej części klina na południowy w jego tylnej części.

Od około tygodnia pozostajemy w zasięgu strefowej cyrkulacji atmosfery, przynoszącej umiarkowanie ciepłą pogodę, a także charakterystyczne, przemienne przemieszczanie się zatok niżowych prowadzących fronty atmosferyczne z opadami deszczu oraz burze, oddzielanych przez „przegradzające wyże”, sprowadzające poprawę pogody i wytchnienie od dokuczliwych burz. Zatem mamy pogodę tzw. „łagodnego lata”.

Reklama

Ryszard Olędzki, 28 lipca 2023r.; 07:00 Numeryczna Prognoza Pogody – komentarz synoptyka (meteo.pl)

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inne wiadomości.

Reklama