Przejdź do treści

Opady śniegu i deszczu na południowym wschodzie Polski. Lokalnie śnieżyce i ulewy. Prognoza na noc z czwartku na piątek i piątek.

Opady śniegu i deszczu na południowym wschodzie Polski. Lokalnie śnieżyce i ulewy. Prognoza na noc z czwartku na piątek i piątek.

Reklama

Modele numeryczne wskazują już praktycznie podobną sytuację, więc możemy już wydać prognozę.

Opady śniegu i deszczu na południowym wschodzie Polski. Lokalnie śnieżyce i ulewy. Prognoza na noc z czwartku na piątek i piątek.

Sytuacja baryczna.

Niż Erdmute przemieszcza się z basenu Morza Śródziemnego w kierunku Węgier. Uzyska on już dziś miano niżu wielocentrycznego. Będzie się on składał z dwóch ośrodków. Pierwszy z nich przyniesie załamanie pogody nocą z czwartku na piątek i w piątek. Polska południowo wschodnia dostanie się pod wpływ (prawdopodobnie) ciepłego frontu atmosferycznego.

Reklama

Ten ciepły wycinek niżu będzie znajdował się w województwie podkarpackim i w części województwa małopolskiego oraz lubelskiego. W piątek strefa opadowa powinna opuścić nasz kraj.

YouTube player

Przejście strefy opadowej nocą z czwartku na piątek 15-16.12.2022

Wszystkie modele numeryczne są praktycznie zgodne co do scenariusza, więc nie będziemy już go rozbijać na różne modele. Podamy jeden główny.

W aktualnych wyliczeniach widać, że na południowym wschodzie Polski będzie znajdował się sektor ciepłego powietrza związany z tym niżem, dlatego tam pojawią się silne bądź ulewne opady deszczu, natomiast bardziej na północ i na zachodzie będą występowały opady mokrego śniegu.

Reklama

Strefa opadowa związana z przemieszczającym się niżem zacznie wkraczać na do rejony południowe i południowo wschodnie w nocą z czwartku na piątek po godzinie 24:00. Z upływem czasu będzie przemieszczać się na północny wschód z odchyleniem na wschód Polski.

W piątek wieczorem główna strefa opadów powinna zacząć opuszczać nasz kraj.

Zasięg i intensywność opadów.

Na poniższej mapie zaznaczyliśmy dwoma kolorami strefy, gdzie naszym zdaniem będą występować najsilniejsze opady. Kolorem niebieskim zaznaczyliśmy obszar, na którym będą występować lokalnie intensywne opady śniegu, mokrego śniegu i śniegu z deszczem.

Reklama

Kolorem czerwonym zaznaczyliśmy obszary, w którym zaznaczy się cieplejszy sektor powietrza. Tam będą występowały przede wszystkim opady deszczu, lokalnie ulewy.

opady śniegu, opady śniegu,ulewy

Opadami deszczu zagrożone będą przede wszystkim następujące obszary: południe i wschód województwa małopolskiego, województwo podkarpackie, krańce południowe województwa lubelskiego oraz świętokrzyskiego.

Opadami mokrego śniegu i śniegu zagrożone są województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie, zachód i północ województwa małopolskiego, województwo świętokrzyskie, mazowieckie, południe woj. podlaskiego, północ województwa lubelskiego.

Reklama

Na północ i zachód od wyznaczonych obszarów również mogą występować opady śniegu, ale powinny być one już zdecydowanie słabsze.

Co ważne na strefie styku mas powietrza, będą występowały opady deszczu ze śniegiem bądź marznącego deszczu. Sytuacja na drogach będzie trudna.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inne wiadomości

Reklama