Przejdź do treści

Opady śniegu i deszczu na południowym wschodzie Polski. Lokalnie śnieżyce i ulewy. Prognoza za noc z piątku na sobotę.

Opady śniegu i deszczu na południowym wschodzie Polski. Lokalnie śnieżyce i ulewy. Prognoza za noc z piątku na sobotę.

Reklama

Modele numeryczne wskazują już praktycznie tak samo sytuację na noc z piątku na sobotę, więc możemy już wydać prognozę.

Opady śniegu i deszczu na południowym wschodzie Polski. Lokalnie śnieżyce i ulewy. Prognoza za noc z piątku na sobotę.

Sytuacja baryczna.

Niż Birgit nadal przemieszcza się poprzez Półwysep Iberyjski w kierunku Morza Śródziemnego, następnie przynosząc od niedzieli załamanie pogody w Polsce. Uzyska ono jutro miano niżu wielocentrycznego. Będzie się on składał z trzech ośrodków. Pierwszy z nich przyniesie załamanie pogody nocą z piątku na sobotę. Polska południowo wschodnia dostanie się pod wpływ (prawdopodobnie) ciepłego frontu atmosferycznego.

Reklama

Ten ciepły wycinek niżu będzie znajdował się w województwie podkarpackim i w części województwa małopolskiego oraz lubelskiego. W sobotę strefa opadowa powinna opuścić nasz kraj.

YouTube player

Przejście strefy opadowej nocą z piątku na sobotę 9-10.12.2022

Wszystkie modele numeryczne są praktycznie zgodne co do scenariusza, więc nie będziemy już go rozbijać na różne modele. Podamy jeden główny.

W aktualnych wyliczeniach widać, że na południowym wschodzie Polski będzie znajdował się sektor ciepłego powietrza związany z tym niżem, dlatego tam pojawią się silne bądź ulewne opady deszczu, natomiast bardziej na północ i na zachodzie będą występowały opady mokrego śniegu.

Reklama

Strefa opadowa związana z przemieszczającym się niżem zacznie wkraczać na do rejony południowe i południowo wschodnie w piątek po godzinie 14:00. Z upływem czasu będzie przemieszczać się na północny wschód z odchyleniem na wschód Polski. Rano w sobotę strefa opadów powinna już opuszczać nasz kraj.

Zasięg i intensywność opadów.

Na poniższej mapie zaznaczyliśmy dwoma kolorami strefy, gdzie naszym zdaniem będą występować najsilniejsze opady. Kolorem niebieskim zaznaczyliśmy obszar, na którym będą występować lokalnie intensywne opady śniegu, mokrego śniegu i śniegu z deszczem. Kolorem czerwonym zaznaczyliśmy obszary, w którym zaznaczy się cieplejszy sektor powietrza. Tam będą występowały przede wszystkim opady deszczu, lokalnie ulewy.

opady śniegu, opady śniegu,deszczu

Opadami deszczu zagrożone będą przede wszystkim następujące obszary: południe i wschód województwa małopolskiego, województwo podkarpackie, krańce południowe województwa lubelskiego.

Reklama

Opadami mokrego śniegu i śniegu zagrożone są województwa: opolskie, śląskie, zachód i północ województwa małopolskiego, województwo świętokrzyskie, krańce północne województwa podkarpackiego, krańce południowe województwa mazowieckiego i całe województwo lubelskie.

Na północ i zachód od wyznaczonych obszarów również mogą występować opady śniegu, ale powinny być one już zdecydowanie słabsze.

Co ważne na strefie styku mas powietrza, będą występowały opady deszczu ze śniegiem bądź marznącego deszczu. Sytuacja na drogach będzie trudna.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Inne wiadomości

Reklama