Przejdź do treści

Opady śniegu nad częścią Polski w środę i czwartek. Dwa niże przed nami. Przegląd modeli numerycznych. TO NIE JEST OSTATECZNA PROGNOZA!

Opady śniegu nad częścią Polski w środę i czwartek. Dwa niże przed nami. Przegląd modeli numerycznych. TO NIE JEST OSTATECZNA PROGNOZA!

Reklama

Z zaciekawieniem przyglądamy się wyliczeniom modeli numerycznych na kolejne dni. Widać w nich możliwe przemieszczenie się niżów znad Morza Śródziemnego w kierunku północno wschodnim. Niże te również będą wpływały na pogodę w Polsce.

Opady śniegu nad częścią Polski w środę i czwartek. Dwa niże przed nami. Przegląd modeli numerycznych. TO NIE JEST OSTATECZNA PROGNOZA!

Opady śniegu nad częścią Polski w środę i czwartek.

Sytuacja baryczna nad Europą ulega przebudowie. Cyrkulacja zachodnia będzie słabnąć. Zmiany spowodują tworzenie się i wędrówkę niżów znad Morza Śródziemnego w kierunku północnowschodnim. Niże te wg. wyliczeń mają docierać między innymi do Polski, przynosząc opady śniegu lub deszczu (w zależności od ułożenia frontów). Niże przemieszczające się znad Morza Śródziemnego są zasobne w wilgoć, więc w momencie przechodzenie nad danym terenem mogą wystąpić obfite opady śniegu bądź silne opady deszczu.

WAŻNE

Reklama

Tu trzeba być bardzo ostrożnym w prognozach. Termin jest jeszcze daleki, a prognozy mogą się zmieniać. Mimo wszystko tendencja jest faworyzująca taką właśnie sytuację, dlatego o niej wspominamy.

Przejście niżu w środę 18.01.2023

Pierwszy niż widoczny w wyliczeniach modeli numerycznych o takiej charakterystyce dotrze nad Polskę w środę 18 stycznia i przemieszczać się będzie przez południe w kierunku północnym. W czwartek rano powinien opuścić nasz kraj.

W aktualnych wyliczeniach widać, że na południowym wschodzie Polski oraz częściowo wschodzie będzie znajdował się sektor ciepłego powietrza związany z tym niżem, dlatego tam pojawią się silne opady deszczu, natomiast bardziej na północ i na zachodzie będą występowały opady mokrego śniegu.

Reklama

W przypadku tego niżu termin jest dość bliski. Różnice w wyliczeniach maleją, a prognozy stabilizują się, przez co możemy już powiedzieć, że opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem występować będą w województwie podkarpackim, małopolskim, części woj. świętokrzyskiego oraz południu woj. podlaskiego. Opady mokrego śniegu i śniegu występować będą na południowym zachodzie, centrum oraz północnym wschodzie Polski.

Poniżej na zielono zaznaczony zasięg opadów deszczu i deszczu ze śniegiem, a na niebiesko zaznaczone opady śniegu.

opady śniegu, opady śniegu,prognoza

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Przejście kolejnego niżu 19-20.01.2023

Kolejny niż prognozowany jest w dniach od 19 do 20 stycznia. Strefa opadowa związana z tym niżem według wyliczeń wejdzie w czwartek przed południem nad południowy wschód Polski i przemieści się wschodnią ścianą Polski .

Reklama

Opady śniegu mają objąć woj. podkarpackie, małopolskie, świętokrzyskie, wschód mazowieckiego oraz woj. podlaskie.

W piątek po południu opuści nasz kraj.

To jest już bardziej odległy termin, więc musimy czekać na kolejne wyliczenia.

Reklama

Inne wiadomości

Reklama