Przejdź do treści

Opady śniegu nad Polską w środę i czwartek. Prognoza pogody.

Opady śniegu nad Polską w środę i czwartek. Prognoza pogody.

Reklama

Z zaciekawieniem przyglądamy się wyliczeniom modeli numerycznych na kolejne dni. Widać w nich możliwe przemieszczenie się niżów znad Morza Śródziemnego w kierunku północno wschodnim. Niże te również będą wpływały na pogodę w Polsce.

Opady śniegu nad Polską w środę i czwartek. Prognoza pogody.

Opady śniegu nad Polską w środę i czwartek. Prognoza pogody.

Sytuacja baryczna nad Europą ulega przebudowie. Cyrkulacja zachodnia będzie słabnąć. Zmiany spowodują tworzenie się i wędrówkę niżów znad Morza Śródziemnego w kierunku północnowschodnim. Niże te wg. wyliczeń mają docierać między innymi do Polski, przynosząc opady śniegu lub deszczu (w zależności od ułożenia frontów). Niże przemieszczające się znad Morza Śródziemnego są zasobne w wilgoć, więc w momencie przechodzenie nad danym terenem mogą wystąpić obfite opady śniegu bądź silne opady deszczu.

WAŻNE

Reklama

Modele numeryczne już się ustabilizowały więc wydajemy prognozę pogody na środę i czwartek. Skupimy się na strefach opadowych.

Przejście niżu w środę 18.01.2023

Strefa opadowa związana z niżem atmosferycznym widoczna w wyliczeniach modeli numerycznych dotrze nad Polskę w środę 18 stycznia i przemieszczać się będzie przez południe w kierunku północnym. W czwartek rano powinien opuścić nasz kraj.

Wkraczać będzie od południa Polski o poranku w środę. Do południa opady śniegu obejmą: południe woj. dolnośląskiego oraz woj. opolskie i południe woj. łódzkiego. Na południe od tych terenów nasilać się będą opady deszczu.

Stabilizacja strefy opadowej

Reklama

Do wieczora opady śniegu (lokalnie intensywne) padać będą w pasie Wrocław – Łódź – Warszawa – Łomża. Ta wąska strefa opadów śniegu ustabilizuje się, rozciągając się od woj. dolnośląskiego aż po woj. podlaskie. W takim położeniu będzie dawała opady śniegu aż do jej zaniku w czwartek rano. To zaś poskutkuje silną akumulacją śniegu.

Gdzie śniegu spadnie najwięcej?

Najwięcej śniegu spadnie w woj. dolnośląskim (południe), opolskim (południe) oraz na wchodzie woj. łódzkiego. Lokalnie do 15-20 cm śniegu. Jednak temperatury będą delikatnie powyżej zera, przez co śnieg szybko będzie się roztapiać.

opady śniegu nad Polską, opady śniegu nad Polską,deszcz

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inne wiadomości

Reklama