Przejdź do treści

Opady śniegu w Polsce w 2022. Kiedy widać je w prognozach. Aktualizacja 14.11

Opady śniegu w Polsce w 2022. Czy i kiedy widać je w prognozach.

Reklama

Już wiemy, że w tym tygodniu spadną temperatury poniżej zera. To rodzi pytania o pojawienie się śniegu. Zerkamy w prognozy.

Opady śniegu w Polsce w 2022. Czy i kiedy widać je w prognozach.
Głos Wielkopolski

Opady śniegu w Polsce w drugiej połowie listopada wg. ECMWF.

Model ECMWF widzi umacniający się wyż od 15 listopada. Widzi też jednak tworzący się niż nad środkową Europą. Taki układ przyniósłby w Polsce silne opady w dniach 18-19 listopada. Wszystko zależy od tego, czy niż powstanie i gdzie. W ostatnich wyliczeniach widać śnieg przechodzący w zachodniej i południowej Polsce.

opady śniegu w Polsce, opady śniegu w Polsce
Reklama

W dalszych wyliczeniach widać też opady śniegu na wschodzie i centrum kraju w dniach 20-22 listopada. Ale to jeszcze daleki termin.

Opady śniegu w drugiej połowie listopada wg. GFS.

Zupełnie inaczej widzi to model GFS. Widzi on opady deszczu przechodzące w opady śniegu nad południowowschodnią Polską 16 listopada i 17 listopada (mniej prawdopodobne) oraz opady śniegu na zachodzie i południowym zachodzie Polski 18 i 19 listopada (bardziej prawdopodobne).

Nasza opinia

Oba modele numeryczne widzą umacniający się wyż atmosferyczny, który będzie znajdował się nad zachodnią Rosją. Wyż ten będzie zaciągał chłodne powietrze, które dotrze również nad Polskę, gdzie temperatury spadną poniżej zera.

Reklama

Jednak rozbieżności są co do powstania niżu nad środkową Europą i tu jest kluczowa rzecz. Bo jeśli niż ten powstanie w odpowiedniej odległości od wyżu, wtedy również pojawią się szanse na większe załamanie pogody. Pojawią się opady deszczu od strony centrum niżu oraz opady śniegu od strony wyżu. I to jest kluczowe. W tym momencie ECMWF i GFS widzą powstanie niżu w okolicach Południowych Niemiec. Przyniosłoby to opady deszczu i mokrego śniegu nad południowozachodnią Polską. Kolejne wyliczenia będą kluczowe.

Uważajmy na clickbajty i odległe prognozy.

Tu trzeba być bardzo ostrożnym w prognozach. Prawda jest taka, że te terminy są wyliczane w modelu GFS i często mijają się z rzeczywistością. Jednak są kopalnią dla clickbajtów, w których autorzy, opierając się na dalekich wyliczeniach, biorą je za pewnik. Dlatego też trzeba brać takie artykuły z przymrużeniem oka.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama