Przejdź do treści

Orkan Dudley. ESTOFEX wydaje 3 – najwyższy stopnień zagrożenia również dla zachodniej Polski.

Ważna: śr 16 lut 2022 07:00 do czw 17 lut 2022 06:00 UTC
Wydany: śr 16 lut 2022 07:26

Reklama

Orkan Dudley. ESTOFEX wydaje 3 stopień

  • Poziom 3 został wydany dla Północnych Niemiec i zachodniej Polski głównie z powodu ekstremalnie silnych podmuchów wiatru i tornad.
  • Poziom 2 został wydany w pasie od Irlandii Północnej przez środkową Wielką Brytanię w kierunku Holandii, Niemiec i Polski w przypadku rozległych silnych podmuchów wiatru i tornad.
  • Poziom 1 został wydany dla Grecji głównie ze względu na ryzyko ulewnego deszczu i trąby wodnej.

Omówienie dla naszego regionu

… Wielka Brytania przez KRAJE BENELUKSU do Polski …

Oczekuje się, że długotrwała burza konwekcyjna przejdzie przez region między środą wieczorem a czwartkiem rano.

Przed zimnym frontem dostępna będzie bardzo wysoka wilgotność o proporcjach mieszania przekraczających 7g/kg. W połączeniu z silnym wymuszaniem, energią dostępną drogą konwekcyjną przyczynią się do powstania bardzo silnych burz. Imponująca kinematyka w obrębie tego frontu będzie dodatkowo je napędzać.

Reklama

Rozwój linii konwekcyjnych

Liczne modele konwekcyjne symulują rozwój jednej lub większej ilości linii konwekcyjnych, które będą przemieszczać się na wschód z odchyleniem na południe na całym prognozowanym obszarze. Wzdłuż tej linii wzrośnie zagrożenie bardzo silnymi porywami wiatru prostoliniowego.

Największe zagrożenie prognozowane jest w przedziale czasowym 16:00 – 19:00 czasu polskiego nad Wielką Brytanią, między 22:00 – 00:00 czasu polskiego nad krajami Beneluksu i w Niemczech oraz od 04:00 czasu polskiego nad Polską.

Możliwe tornada

Oprócz zagrożenia wiatrem występuje ryzyko tornad, które mogą pojawić się wzdłuż linii konwekcyjnej. Zwłaszcza jeśli rozwinie się bowecho. Zagrożenie tornadem zostanie wzmocnione przez obecność dość dużych SRH (> 300 m2/s2 w warstwie 0-1 km) przed zimnym frontem, niskimi LCL i stromymi niskimi wskaźnikami opadania. Nie można wykluczyć silnego tornada, biorąc pod uwagę duże wielkości ścinania wiatru.

Reklama

PROGNOZA ESTOFEX

Prognoza dostępna w języku angielskim: Aktualne prognozy konwekcyjne ESTOFEX – ESTOFEX

Reklama