Przejdź do treści

Orkan Dudley – tak Niemiecka Służba Meteorologiczna DWD sklasyfikowała niż Ylenia.

W dniu dzisiejszym Niemiecka Służba Meteorologiczna DWD sklasyfikowała niż Ylenia jako orkan i nadała mu imię DUDLEY. Podczas uderzenia orkanu w wybrzeża Wielkiej Brytanii prognozowane porywy wiatru wynieść mają ponad 140 km/h.

orkan dudley, orkan dudley,ylenia

Orkan Dudley. Klasyfikacja DWD

Niemieckie służby meteo DWD dokonały klasyfikacji niżu Ylenia jako orkan i nadały mu imię DUDLEY. Powodem tej decyzji była między innymi prędkość ciągła wiatru oraz prognozowane porywy, które podczas uderzenia strefy wiatrowej w wybrzeża Wysp Brytyjskich osiągać mają ponad 140 km/h. Ostatni w klasyfikacji to orkan MALIK ze stycznia 2022 roku.

orkan dudley, orkan dudley,ylenia
Orkan Dudley na mapie barycznej DWD

Więcej o nadchodzących prognozach piszemy w tym artykule: Wichura i burze 17-18.02 związane z niżem XANDRA i wichura 19.02 związana z niżem wtórnym. Analiza wyliczeń. (lowcyburzpim.pl)

Orkany czy huragany w Polsce

Warto od razu zaznaczyć, że status orkanu jest nadawany przez DWD – służby niemieckie. W Polsce oficjalnie takie określenie nie funkcjonuje. Funkcjonuje za to określenie huraganu. Jak wspomina w rozmowie Piotr Karcz członek Zarządu Sieci Obserwatorów Burz „W Polsce mianem huraganu określa się również każdy niezwykle gwałtowny, porywisty wiatr o średniej prędkości równej bądź większej niż 115,2 km/h. Wichura to wiatr wiejący z prędkością od 72 do 115,1 km/h. Jeżeli wieje z prędkością od 50,4 do 71,9 km/h to wiatr jest bardzo silny. W nazewnictwie stosowanym przez IMGW istnieją jeszcze dwa typy wiatrów: silny (od 39,6 do 50,3 km/h) oraz dość silny (od 28,8 do 39,5 km/h)”

Zgodnie z powyższym poprawnym nazewnictwem w przypadku tego niżu jest wichura Nadia.

Sytuacja baryczna nad Polską

Niż Xandra, przemieszczając się nad Europę, będzie cały czas się pogłębiać. Zaraz za nim przemieszcza się niż Ylenia (orkan Dudley). Wg prognoz po przejściu przez Wyspy Brytyjskie niże powinny się ze sobą połączyć i dalej pogłębiać. Dodatkowo wspomagać go będzie prąd strumieniowy. Ciśnienie w momencie, gdy centrum niżu będzie nad Łotwą, spadnie do 959 hPa (podobnie jak podczas orkanu Malik). Spowoduje to bardzo silny, miejscami niszczący wiatr, szybkie przemieszczanie się frontów, najpierw ciepłego a zaraz za nim chłodnego. Tak mocny spadek ciśnienia spowoduje również bardzo złe samopoczucie u meteopatów i meteoropatów. Stanie się to w czwartek 17.02.2022.

Silny wiatr – Podsumowanie wyliczeń

Na tę chwilę możemy być pewni, że to będzie bardzo dynamiczny i niebezpieczny czwartek. Zakładamy wraz z Martą porywy wiatru ponad 100-120 km/h na Wybrzeżu oraz porywy punktowe w Polsce zachodniej i centralnej do 110 km/h.

W dodatku bierzemy pod uwagę wystąpienie linii szkwału lub linii burz wbudowanych we front chłodny. Podczas przechodzenia burz pojawią się porywy konwekcyjne. Których prędkość może przekroczyć nawet 130 km/h.

Inne wiadomości