Przejdź do treści

Orkan Eunice i wichura w nocy z piątku na sobotę i w sobotę. Analiza.

Niż, który przyniesie złamanie pogody i bardzo silny wiatr w nocy z piątku na sobotę i w sobotę zbliża się do Wysp Brytyjskich. Następnie pogłębiając się dotrze nad Morze Bałtyckie przynosząc bardzo niebezpieczną wichurę w Polsce. W tym artykule skupimy się na najnowszych wyliczeniach.

Orkan Eunice. Klasyfikacja DWD

Niemieckie służby meteo DWD dokonały klasyfikacji niżu Zeynep jako orkan i nadały mu imię EUNICE. Powodem tej decyzji była między innymi prognozowana ciągła prędkość wiatru oraz prognozowane porywy, które podczas uderzenia strefy wiatrowej w wybrzeża Wysp Brytyjskich osiągać mają ponad 150 km/h. Ostatni w klasyfikacji to orkan Dudley z połowy lutego 2022 roku.

orkan eunice, orkan eunice,wichura eunice,analiza

Brytyjskie MetOffice nadało nazwy dwóm sztormom: Dudley oraz Eunice.

Brytyjskie MetOffice (służby meteorologiczne) nadały w poniedziałek (14.02.2022) rano status sztormów dwóm niżom. Sztormem Dudley ochrzczono niż Ylenia a Sztormem Eunice nazwano niż wtórny Zeynep.

Orkan Eunice – przewidywana sytuacja baryczna

W czasie, gdy nad Polską nadal odziaływuje wypełniający się orkan Dudley, nad Atlantykiem utworzył się kolejny ośrodek niżowy. Niż wtórny Zeynep. Na zdjęciu poniżej widzimy miejsce narodzin tego niżu – zatokę niskiego ciśnienia.

Na poniższym zdjęciu widzimy już orkan Eunice, który uderzył w Wyspy Brytyjskie. Oraz orkan Dudley, który przyniósł wiele strat i ofiary śmiertelne w Polsce. Orkan Eunice będzie bardzo szybko się pogłębiał, przemieszczając się na wchód z odchyleniem na północ. W piątek uderzył w Wyspy Brytyjskie. Tam nadano najwyższy, czerwony alert w miejscach, gdzie porywy wiatru w głębi lądu osiągnąć mogą 150 km/h. Następnie uderzy w kraje Beneluksu, Danię i Niemcy, by w końcu przynieść załamanie w Polsce.

orkan eunice, orkan eunice,wichura eunice,analiza

Budowa systemu frontów

Orkan Eunice przemieszczać się będzie nocą z piątku na sobotę przez Danię, Morze Bałtyckie po Estonię.

Nieść będzie ze sobą system frontów. Front ciepły (czerwony) już powoli wkracza do zachodniej Polski. Przyniesie strefę opadów deszczu coraz bardziej się nasilającą. Za nim przemieszcza się ciepły sektor powietrza. Temperatury w nim wzrosną do 10 stopni Celsjusza. Za nim szybko przemieszczać się będzie front chłodny (większa niebieska linia). Przyniesie silne załamanie pogody i bardzo silny wiatr oraz burze. Zaraz za nim prawdopodobnie utworzy się jeszcze jeden front wtórny. Również z burzami. W obrębie obu frontów znajduje się strefa bardzo silnych porywów wiatru. Im dalej na południe od ośrodka niżu, tym wiatr będzie słabszy.

orkan eunice, orkan eunice,wichura eunice,analiza

Prognozy porywów wiatru podczas przechodzenia Eunice

Modele numeryczne bardzo mocno zaostrzają porywy wiatru związane z tym orkanem. Niestety znów będziemy mierzyć się ze strefą bardzo silnych porywów wiatru. Miejscami do 120 km/h. Tam, gdzie pojawią się burze, porywy mogą być jeszcze większe.

Noc z piątku na sobotę

Strefa silnych porywów wiatru wchodzić zacznie znów od północnego zachodu i zachodu Polski już koło 22:00 w piątek. O północy na zachodzie kraju porywy do ~90-110 km/h. Przed główną strefą wiatru jest duże zagrożenie ze względu na formacje liniowe tworzące się na dynamicznym froncie chłodnym. Punktowo porywy mogą osiągnąć lub przekroczyć 130 km/h.

Do rana strefa bardzo silnego wiatru obejmie praktycznie całą Polskę. Na południu i południowym wschodzie wiać będzie najsłabiej – do 80 km/h. Na wschodzie i w centrum do 90-100 km/h. Na północnym zachodzie i zachodzie możliwe porywy do 120 km/h.

Sobota

Strefa najsilniejszego wiatru będzie sie przemieszczać na wschód. W południe obejmie całą północną i centralną Polskę. W porywach lokalnie do 100 – 120 km/h. Po południu wiatr zacznie powoli słabnąć. Do godzin wieczornych strefa opuści nasz kraj.

Trzy warianty silnego wiatru

Modele nie są jednoznaczne do miejsca najsilniejszego uderzenia wichury. Wynika to między innymi z bardzo dużej dynamiki orkanu. Jeśli jego ścieżka odchyli się bardziej na północ, to będziemy mieć wariant 1. Jeśli bardziej na południe to wariant 2 lub 3. Pewne jest jednak, że będzie bardzo niebezpiecznie.

orkan eunice, orkan eunice,wichura eunice,analiza
orkan eunice, orkan eunice,wichura eunice,analiza
orkan eunice, orkan eunice,wichura eunice,analiza

Prognozowane ostrzeżenia IMGW

Temperatury

Znów nocą z piątku na sobotę pojawi się nad Polską sektor ciepłego powietrza. Temperatury wzrosną do 10 stopni Celsjusza. I znów nastąpi gwałtowne jego wypieranie. Możliwe będą burze tak jak w piątek.

Opady i burze

Późnym popołudniem w piątek wkraczać będzie nad Polskę front ciepły ze strefą opadów. Za nim bardzo szybko przemieszczać się będzie front chłodny wypychający cieplejsze powietrze. I znów podwyższona kinematyka, skrętność oraz zbieżność. Do tego mamy niedużą (ale jednak) energię dostępną konwekcyjne. Burze, jeśli się pojawią, podbiją lokalne prędkości wiatru.

Czekamy na prognozę Sieci Obserwatorów Burz.

W sobotę opady deszczu, opady mieszane szczególnie na północy Polski. Modele sugerują konwekcję więc znów możliwe są burze wewnątrzmasowe.

Sytuacja na poszkodowanych terenach

Na najbardziej dotkniętych terenach po orkanie Dudley ludzie z niepokojem patrzą na najbliższą noc. Niestety każdy z modeli widzi również wiatr (w nocy oraz w sobotę przed południem) w porywach maksymalnych do 110-120 km/h. Wiatr wzmagać się już zacznie po 21:00. Również tym razem pojawi się zagrożenie w postaci linii szkwału i burz na froncie chłodnym. Ten powinien dotrzeć koło godziny 23/24 nocy z piątku na sobotę.

Podsumowanie

Tej zimy wichur nam nie brakuje. I nowe aktualizacje modeli numerycznych coraz bardziej pokazują, że dołączy do nich kolejna. Zima ta jest zdecydowanie inna, bardziej dynamiczna. Spowodowane jest to bardzo silną cyrkulacją zachodnią. Niże, które tworzą się na Atlantyku u wybrzeży Kanady często wchodzą w bardzo silną cyklogenezę. Mocno pogłębiając się, wędrują w kierunku Grenlandii i Islandii. Następnie powoli się wypełniając, uderzają w Europę. Jest wiele czynników, które powodują, że taki niż albo zupełnie słabnie przed dotarciem Europy Środkowej, albo wręcz się wzmaga (jak było w przypadku wichury Nadia). Wiele zależy od sytuacji barycznej.

Z pewnością czeka nas bardzo niebezpieczny okres w pogodzie. Zwracajmy uwagę na ostrzeżenia.

Inne wiadomości.