Przejdź do treści

ORKAN FRANKLIN – tak Niemiecka Służba Meteorologiczna DWD sklasyfikowała niż ANTONIA.

W dniu dzisiejszym Niemiecka Służba Meteorologiczna DWD sklasyfikowała niż ANTONIA jako orkan i nadała mu imię FRANKLIN. Podczas uderzenia orkanu w wybrzeża Wielkiej Brytanii prognozowane porywy wiatru wynieść mają ponad 140 km/h. Orkan przyniesie też silny wiatr w poniedziałek do Polski. Porywy będą jednak słabsze niż te z soboty.

orkan franklin, orkan franklin,niż,antonia

Orkan Franklin. Klasyfikacja DWD

To już czwarty orkan w tym roku i trzeci w ciągu ostatnich dni. Niemieckie służby meteo DWD dokonały klasyfikacji niżu Antonia jako orkan i nadały mu imię FRANKLIN. Powodem tej decyzji była między innymi prędkość ciągła wiatru oraz prognozowane porywy, które podczas uderzenia strefy wiatrowej w wybrzeża Wysp Brytyjskich osiągać mają ponad 140 km/h. Ostatni w klasyfikacji to orkan EUNICE z połowy lutego 2022 roku.

ORKAN FRANKLIN - tak Niemiecka Służba Meteorologiczna DWD sklasyfikowała niż ANTONIA.
Orkan Dudley na mapie barycznej DWD

Sytuacja baryczna nad Polską

Niż Antonia znajduje się w na południe od Islandii. Pogłębiając się, zanurkuje w kierunku Szkocji. Dodatkowo wspomagać go będzie prąd strumieniowy. W jego południowym sektorze przemieszcza się strefa bardzo silnych porywów wiatru. Dotrze do Wysp Brytyjskich dziś wieczorem i przyniesie porywy do 120-130 km/h.

Następnie przemieszczać się będzie nad Morze Bałtyckie. Ciśnienie w momencie, gdy centrum niżu będzie nad południową Szwecją, spadnie do 961 hPa. Znów spowoduje to zaostrzenie gradientu nad Polską i silny wiatr. Z prognoz wynika, że w Polsce porywy maksymalne wyniosą 90 km/h.

Znów zaobserwujemy szybkie przemieszczanie się frontów, najpierw ciepłego a zaraz za nim chłodnego. Tak mocny spadek ciśnienia spowoduje również bardzo złe samopoczucie u meteopatów i meteoropatów. Stanie się to w poniedziałek 21.02.2022.

Silny wiatr – Podsumowanie wyliczeń

Na tę chwilę widać silne porywy wiatru związane z dynamicznym frontem chłodnym, który wkroczy znów od północnego zachodu Polski. Jego największa siła przypadnie na terytorium Niemiec. W Polsce powinien się już degradować. Zakładamy wraz z Martą porywy wiatru ponad 90-110 km/h na Wybrzeżu oraz porywy punktowe w Polsce zachodniej i centralnej do 90 km/h.

Orkany czy huragany w Polsce

Warto od razu zaznaczyć, że status orkanu jest nadawany przez DWD – służby niemieckie. W Polsce oficjalnie takie określenie nie funkcjonuje. Funkcjonuje za to określenie huraganu. Jak wspomina w rozmowie Piotr Karcz członek Zarządu Sieci Obserwatorów Burz “W Polsce mianem huraganu określa się również każdy niezwykle gwałtowny, porywisty wiatr o średniej prędkości równej bądź większej niż 115,2 km/h. Wichura to wiatr wiejący z prędkością od 72 do 115,1 km/h. Jeżeli wieje z prędkością od 50,4 do 71,9 km/h to wiatr jest bardzo silny. W nazewnictwie stosowanym przez IMGW istnieją jeszcze dwa typy wiatrów: silny (od 39,6 do 50,3 km/h) oraz dość silny (od 28,8 do 39,5 km/h)”

Inne wiadomości