Przejdź do treści

Orkan FRANKLIN zbliża się do Polski. Porywy do 90 km/h. Analizujemy sytuację.

Kolejny, już trzeci w ostatnich dniach orkan zbliża się do Polski. DWD nadało mu imię Franklin. Tym razem jednak jego trajektoria spowoduje że najsilniejszy wiatr wystąpi w krajach Beneluxu oraz w Niemczech.

orkan franklin, orkan franklin,orkan,wichura

Jak silny będzie wiatr w Polsce?

Po ostatniej wichurze jesteśmy bardzo wyczuleni na wiadomości związane z silnym wiatrem. Nie ma się co dziwić. Są osoby, które straciły cały lub część dorobku swojego życia. Wiele osób boi się silnego wiatru. Pojawiają się w internecie nagłówki o nadchodzących porywach wiatru do 110 km/h itp. Widzimy, że część osób wykorzystuje to do podbicia swojej klikalności. Nie zgadzamy się z tym.

Na tę chwilę widać silne porywy wiatru związane z dynamicznym frontem chłodnym, który wkroczy znów od północnego zachodu Polski. Jego największa siła przypadnie jednak na terytorium Niemiec. W Polsce powinien się już degradować. Zakładamy wraz z Martą porywy wiatru w zakresie 90-100 km/h na Wybrzeżu oraz porywy punktowe w Polsce zachodniej i centralnej do 90 km/h.

Sytuacja baryczna nad Polską

Niż Antonia znajduje się w na południe od Islandii. Pogłębiając się, zanurkuje w kierunku Szkocji. Dodatkowo wspomagać go będzie prąd strumieniowy. W jego południowym sektorze przemieszcza się strefa bardzo silnych porywów wiatru. Dotrze do Wysp Brytyjskich dziś wieczorem i przyniesie porywy do 120-130 km/h.

Następnie przemieszczać się będzie nad Morze Bałtyckie. Ciśnienie w momencie, gdy centrum niżu będzie nad południową Szwecją, spadnie do 961 hPa. Znów spowoduje to zaostrzenie gradientu nad Polską i silny wiatr. Z prognoz wynika, że w Polsce porywy maksymalne wyniosą 90 km/h.

Znów zaobserwujemy szybkie przemieszczanie się frontów, najpierw ciepłego a zaraz za nim chłodnego. Tak mocny spadek ciśnienia spowoduje również bardzo złe samopoczucie u meteopatów i meteoropatów. Stanie się to w poniedziałek 21.02.2022.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce

Wiatr wzmacniać się będzie już dziś wieczorem. Najpierw na północnym zachodzie, następnie na zachodzie i w centrum. Nad ranem osiągnie w porywach do 80 km/h. W Sudetach do 100 km/h.

W poniedziałek strefa silnych porywów wiatru będzie przemieszczać się w głąb, kraju powoli słabnąc. Najsilniej powieje na wybrzeżu. W porywach do 100 km/h. W głębi kraju lokalne porywy do 90 km/h. W poniedziałek wieczorem wiatr zacznie słabnąć.

Strefa silnych porywów wiatru będzie związana z frontem chłodnym. Ten, z impetem i burzami wkroczy do Niemiec. Docierając do Polski, powinien się dezintegrować i słabnąć.

Opady i burze

Do Polski już wkracza strefa opadów związana z frontem ciepłym. Opady będą się nasilać. Za tą strefą mamy klin cieplejszego powietrza. I front chłodny, na którym w krajach Beneluxu i w Niemczech utworzą się burze i linie szkwału. Po północy, w poniedziałek front wkroczyć ma do Polski. Będzie już zdecydowanie słabszy. Burze są nadal możliwe. Podczas ich przechodzenia, punktowo wiatr będzie silniejszy (do 90-100 km/h).

Za frontem chłodnym napłynie zdecydowanie chłodniejsze powietrze. Pojawi się też konwekcja wewnątrz masowa. Pojawią się opady krupy śnieżnej. Będzie malowniczo.

orkan franklin, orkan franklin,orkan,wichura

Orkan Franklin. Klasyfikacja DWD

To już czwarty orkan w tym roku i trzeci w ciągu ostatnich dni. Niemieckie służby meteo DWD dokonały klasyfikacji niżu Antonia jako orkan i nadały mu imię FRANKLIN. Powodem tej decyzji była między innymi prędkość ciągła wiatru oraz prognozowane porywy, które podczas uderzenia strefy wiatrowej w wybrzeża Wysp Brytyjskich osiągać mają ponad 140 km/h. Ostatni w klasyfikacji to orkan EUNICE z połowy lutego 2022 roku.

ORKAN FRANKLIN - tak Niemiecka Służba Meteorologiczna DWD sklasyfikowała niż ANTONIA.
Orkan Dudley na mapie barycznej DWD

Orkany czy huragany w Polsce

Warto od razu zaznaczyć, że status orkanu jest nadawany przez DWD – służby niemieckie. W Polsce oficjalnie takie określenie nie funkcjonuje. Funkcjonuje za to określenie huraganu. Jak wspomina w rozmowie Piotr Karcz członek Zarządu Sieci Obserwatorów Burz „W Polsce mianem huraganu określa się również każdy niezwykle gwałtowny, porywisty wiatr o średniej prędkości równej bądź większej niż 115,2 km/h. Wichura to wiatr wiejący z prędkością od 72 do 115,1 km/h. Jeżeli wieje z prędkością od 50,4 do 71,9 km/h to wiatr jest bardzo silny. W nazewnictwie stosowanym przez IMGW istnieją jeszcze dwa typy wiatrów: silny (od 39,6 do 50,3 km/h) oraz dość silny (od 28,8 do 39,5 km/h)”

Inne wiadomości