Przejdź do treści

Orkan Otto. Prognoza na noc z piątku na sobotę i sobotę. Bardzo silny wiatr do 120 km/h (Wybrzeże). Możliwy układ liniowy. Bardzo niebezpieczna pogoda.

[smart_post_show id=”15964″]

Reklama

[smart_post_show id=”8450″]

[smart_post_show id=”20490″]

Reklama

Orkan Otto. Prognoza na noc z piątku na sobotę i sobotę. Bardzo silny wiatr do 120 km/h (Wybrzeże). Możliwy układ liniowy. Bardzo niebezpieczna pogoda.

Orkan Otto. Prognoza na noc z piątku na sobotę i sobotę. Bardzo silny wiatr do 120 km/h (Wybrzeże). Możliwy układ liniowy. Bardzo niebezpieczna pogoda.
Prognoza na noc z piątku na sobotę i sobotę. Strzałki – kierunek ew. linii szkwału.

Orkan Otto

Niżowi Ulf niemieckie służby meteorologiczne nadały w czwartek miano orkanu. Nazwano go Otto. Służby Meteo Wielkiej Brytanii nazwały ten układ Burzą Otto.

orkan otto, orkan otto

Prawdopodobna sytuacja baryczna.

W piątek i w sobotę na pogodę w Polsce będzie wpływać system frontów atmosferycznych związany z burzą Otto. Niż ten utworzył się w okolicach wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych i w kolejnych dniach przemieszczał się przez Atlantyk, ulegając cyklogenezie. Prześlizgnął się nad Wyżem Azorskim i już w piątek uderzy w Wyspy Brytyjskie. Tam porywy wiatru wynosić będą do 130 km/h.

Reklama

W kolejnych godzinach powoli wypełniając się, dotrze przez południową Szwecję oraz przez północny Bałtyk nad Estonię.

orkan otto, orkan otto
Windy

Ważna uwaga do prognozy.

Pisząc tę prognozę, brałem pod uwagę wszystkie modele numeryczne, które wyliczają pogodę dla Polski oraz inne czynniki. O ile w poprzednich dniach modele numeryczne widziały bardzo silne, huraganowe porywy wiatrów w Polsce północnej oraz centralnej, o tyle w wyliczeniach we czwartek te porywy wiatru mają być słabsze.

Brałem tę korektę pod uwagę, jednak postanowiłem wziąć przede wszystkim pod uwagę możliwe niebezpieczeństwo, które wystąpi w następnych godzinach. Celem tej prognozy ma nie być przestraszenie kogokolwiek a przede wszystkim uczulenie na możliwe bardzo niebezpieczne zjawiska nocą z piątku na sobotę i w sobotę.

YouTube player

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Piątkowy wieczór.

Reklama

Już w godzinach popołudniowowych zacznie wzmagać się prędkość wiatru w województwach zachodnich oraz centralnych. Na początku będzie to 50 do 60 km/h. Jednak strefa najsilniejszych porywów wiatru zacznie wkraczać nad terytorium Polski po godzinie 18:00.

Już koło godziny 19:00 na wybrzeżu powinno wiać w porywach do 90 km/h. Wiatr wzmocni się również w Sudetach.

Koło godziny 20:00 na północy województwa zachodniopomorskiego oraz pomorskiego w porywach wiatr może osiągać 100 km/h. W województwie zachodniopomorskim, pomorskim oraz dolnośląskim do 90 km/h. Na pozostałym obszarze również zacznie silnie wiać: do 70 km/h.

Załamanie pogody i uderzenie silnego wiatru nocą z piątku na sobotę.

Reklama

Apogeum silnych porywów wiatru wystąpi nocą z piątku na sobotę. Wtedy na Bałtyku wiać będzie w porywie do 130 km/h a na wybrzeżu możliwe porywy wiatru do 110, a nawet 120 km/h.

Im dalej na południe, tym wiatr powinien być słabszy. W Polsce północnej wiatr w porywach do 100 km/h. W Polsce centralnej, w porywach do 80 bądź 90 km/h. Na południu od 60 do 70 km/h.

Część modeli numerycznych sugeruje przejście układu liniowego, na którego czele prędkości wiatru będą silniejsze niż podane wcześniej.

Reklama

Układ ten mógłby wkroczyć z Polski północno zachodniej i przejść przez Polskę centralną oraz wschodnią.

MOŻLIWA LINIA SZKWAŁU nocą z piątku na sobotę.

Parametry faworyzują powstanie nocą z piątku na sobotę burz, które powinny zacząć rozwijać się jeszcze przed wejściem nad teren Polski. Nad Polską zachodnią mogą się zorganizować w układ burzowy w formie linii przemieszczającej się w kierunku południowo wschodnim.

Jeśli do tego dojdzie, to jest szansa, że układ taki przejdzie przede wszystkim przez Polskę północno-zachodnią, północną i centralną. Na trasie układu pojawią się lokalnie bardzo silne porywy wiatru do 100-110 km/h.

Kontynuacja złej pogody w sobotę

W sobotę strefa bardzo silnych porywów wiatru będzie przemieszczać się na wschód. Najsilniej wiać będzie nadal na Wybrzeżu (do 100 km/h) oraz w Polsce północnowschodniej ( do 90 km/h).

Prognoza na sobotę będzie przygotowana i zaktualizowana w piątek w godzinach południowych.

Dopiero nocą z soboty na niedzielę wiatr stopniowo będzie słabnąć.

IMGW wydało ostrzeżenia.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem.

Stopień 3 – kolor czerwony

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 50 km/h do 70 km/h, w porywach do 100 km/h w głębi lądu, do 125 km/h na wybrzeżu, z południowego i zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w nocy z piątku na sobotę i rano w sobotę.

Stopień 2 – kolor pomarańczowy

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w nocy oraz w sobotę rano.

Stopień 1 – kolor zółty

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 75 km/h, z południowego zachodu i zachodu.

orkan otto, orkan otto

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inne wiadomości

Reklama