Przejdź do treści

Orkan Otto zbliża się do Europy. Bardzo silny wiatr nocą z piątku na sobotę i w sobotę. W porywach do 120 km/h na Wybrzeżu. Możliwa linia burz.

[smart_post_show id=”15964″]

Reklama

[smart_post_show id=”8450″]

[smart_post_show id=”20490″]

Reklama

Orkan Otto zbliża się do Europy. Bardzo silny wiatr nocą z piątku na sobotę i w sobotę. W porywach do 120 km/h na Wybrzeżu. Możliwa linia burz.

Orkan Otto

Niżowi Ulf niemieckie służby meteorologiczne nadały w czwartek miano orkanu. Nazwano go Otto.

silny wiatr, silny wiatr,porywach,Orkan Otto

Prawdopodobna sytuacja baryczna.

W tym momencie nad Europą Centralną mamy słabnący wyż oddalający się na południe.

Reklama

Przez Atlantyk wędruje pogłębiający się niż, zbliżając się do Europy. To za sprawą tego niżu będzie bardzo silnie wiało oraz w Polsce wystąpi załamanie pogody.

Jego system frontów zacznie wpływać na pogodę w Polsce już w piątek po południu.

silny wiatr, silny wiatr,porywach,Orkan Otto
Windy

Silny wiatr w sobotę lokalnie w porywach do 110 km/h w Polsce północno zachodniej.

Uśredniając, że przez Morze Bałtyckie w weekend będzie przechodził głęboki ośrodek niskiego ciśnienia, który po swojej zachodniej i południowej stronie będzie niósł ze sobą bardzo silne porywy wiatru, które będą przemieszczały się przede wszystkim przez Morze Bałtyckie, Niemcy oraz Polskę, powoli tracąc na prędkości.

YouTube player

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Scenariusz najbardziej prawdopodobny – wędrówka nad Bałtykiem

Reklama

Opieramy się w tym momencie na coraz większej liczbie modeli numerycznych, ale z tego, co widać, to niż ten będzie przemieszczał się z piątku na niedzielę poprzez Szkocję, następnie południowe wybrzeża Norwegii oraz Szwecji, Morze Bałtyckie w kierunku Estonii i Rosji.

Załamanie pogody i uderzenie silnego wiatru nocą z piątku na sobotę.

Jeśli taka konfiguracja trasy miałaby miejsce, wtedy nad Polską, północno zachodnią, a w szczególności na Wybrzeżu porywy wiatru zdecydowanie by przyspieszyły. Już wieczorem w piątek wiatr wzmagać się będzie w Polsce północno zachodniej. Nocą z piątku na sobotę spodziewamy się porywów wiatru o prędkości lokalnie do 100 / 120 km/h na Wybrzeżu. Następnie bardzo szybko wzrośnie prędkość wiatru w Polsce północno zachodniej (90-100 km/h), północnej (90-100 km/h).

MOŻLIWA LINIA SZKWAŁU nocą z piątku na sobotę.

Parametry faworyzują powstanie nocą z piątku na sobotę burz, które powinny zacząć rozwijać się jeszcze przed wejściem nad teren Polski. Nad Polską zachodnią mogą się zorganizować w układ burzowy w formie linii przemieszczającej się w kierunku południowo wschodnim.

Reklama

Jeśli do tego dojdzie, to jest szansa, że układ taki przejdzie przede wszystkim przez Polskę północno-zachodnią, północną i centralną. Na trasie układu pojawią się lokalnie bardzo silne porywy wiatru do 100-110 km/h.

Kontynuacja złej pogody w sobotę

W sobotę strefa bardzo silnych porywów wiatru będzie przemieszczać się na wschód. Najsilniej wiać będzie nadal na Wybrzeżu (do 100 km/h) oraz w Polsce północnowschodniej ( do 90 km/h).

Dopiero nocą z soboty na niedzielę wiatr stopniowo będzie słabnąć.

IMGW prognozuje wydanie ostrzeżeń.

Reklama

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wydał prognozę na ostrzeżenia, które wyda w piątek i sobotę. Mają pojawić się ostrzeżenia 3 stopnia przed silnym wiatrem dla północy województwa zachodniopomorskiego oraz pomorskiego. Ostrzeżenia 2 stopnia przed silnym wiatrem dla Polski północnej. Na pozostałym obszarze 1 stopień zagrożenia.

silny wiatr, silny wiatr,porywach,Orkan Otto

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inne wiadomości

Reklama